Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

FONOMO 2017: Music & Film Festival

FONOMO 2017: Music & Film Festival

FONOMO 2017: Dorota Nieznalska - Pożar w szpitalu psychiatrycznym"
Dorota Nieznalska
Artystka, absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Realizuje prace z zakresu rzeźby, instalacji, fotografii, wideo. W swoich wczesnych pracach wykorzystywała między innymi symbole religijne. Problem silnej tradycji katolickiej panującej w Polsce łączyła z męską dominacją w społeczeństwie. Poruszała także tematy tożsamości, seksualności oraz stereotypowych ról kobiet i mężczyzn. Obecnie interesują ją zagadnienia relacji społecznych i politycznych w kontekście przemocy. Realizuje projekty badawcze dotyczące miejsc pamięci, śladów pamięci/zapomnienia oraz historii.
Kiedy 19.10.2017 / Czwartek / 19:00
Gdzie Bydgoskie Centrum Sztuki (ul. Jagiellońska 47)
Wstęp Wolny
Akcja in situ: "Pożar w szpitalu psychiatrycznym"
Zaplanowana została do specjalnie wybranego miejsca w przestrzeni Bydgoszczy. W założeniu odnosić się będzie bezpośrednio do historycznego wydarzenia z roku 1981 – wybuchu pożaru w szpitalu psychiatrycznym w Górnej Grupie. Odwołanie do historii, to próba upamiętnienia, przywrócenia pamięci tamtych wydarzeń i nieszczęśliwych okoliczności, a dodatkowo społeczno-polityczny komunikat i głos obywatelski wobec zastanej rzeczywistości.


FONOMO 2017: Myriam Bleau (CA) - "Soft Revolvers"
Myriam Bleau
Jest kompozytorką, twórczynią sztuki cyfrowej i performerką, od urodzenia mieszkająca w Montrealu. Analizując granice między muzycznym performancem a dziedzinami sztuki cyfrowej, tworzy wykraczające poza ekran systemy audiowizualne, takie jak instalacje dźwiękowe i przypisane do konkretnego performance’u muzyczne interfejsy.
Kiedy 19.10.2017 / Czwartek / 20:00
Gdzie Galeria Miejska BWA, ul. Gdańska 20
Wstęp Wolny
"Soft Revolvers"
Performance audiowizualny na cztery obracające się kręgi skonstruowane przez artystkę z przezroczystego akrylu. Każdy krąg połączony jest z „instrumentem”, tworząc kompozycję z gatunku muzyki elektronicznej, co wraz z danymi ruchowymi gromadzonymi za pomocą umiejscowionych w nich czujników pozwala na tworzenie muzycznych algorytmów. Ich obracające się kształty i duże rozmiary, jak też spełnianie roli odtwarzaczy muzyki sprawia, że tego rodzaju interfejsy przypominają gramofony, co nawiązuje do kultury DJ-ów, hip hopu oraz muzyki tanecznej. Oświetlenie LED umieszczone wewnątrz kręgów rozświetla ich wnętrze w precyzyjnym kontrapunkcie do muzyki, tworząc niesamowite wirujące aureole.


FONOMO 2017: BNNT (PL)
BNNT
Nie jest regularnym zespołem muzycznym – to tworzona przez Konrada Smoleńskiego i Daniela Szweda grupa artystyczna, która swoją aktywność umieszcza gdzieś pomiędzy muzyką, sztukami wizualnymi, teatrem i działalnością wydawniczą. To zawieszenie pomiędzy różnymi formami wypowiedzi, sprawia często kłopot odbiorcy przyzwyczajonemu do szybkiej konsumpcji rozpoznawalnych komunikatów. Wydaje się to jednak jednym z podstawowych elementów złożonej strategii grupy.
Kiedy 19.10.2017 / Czwartek / 20:30
Gdzie Galeria Miejska BWA, ul. Gdańska 20
Wstęp Wolny


FONOMO 2017: MIRT (PL)
MIRT
Multiinstrumentalista, grafik i malarz. Od prawie 20 lat działa na polu muzyki (mieszając elementy psychodelii, ambientu, techno i nagrań terenowych)l, wzbogacając ją o mocny kontekst wizualny. Autor 14 solowych albumów oraz dwóch płyt nagranych w kolaboracji z Tomaszem Gadomskim oraz TER.
Jest także współtwórcą firmy XAOC Devices produkującej syntezatory modularne. Prowadzi warsztaty dotyczące pracy z syntezatorami modularnymi oraz tworzenia nagrań terenowych. Występował na licznych festiwalach (m.in.: Huddersfield Contemporary Music Festival, Unsound, Open Source Art, Opener Festiwal, Sacrum Profanum, Tauron Nowa Muzyka, Wrocław Industrial Festival, Donau Festival, Flussi).
Kiedy 19.10.2017 / Czwartek / 22:00
Gdzie Mózg, ul. Parkowa 2
Wstęp Wolny
Wernisaż wystawy + koncert.


FONOMO 2017: "Wewnętrzne życie", reż. Michael Rossato-Bennett (2014)
To radosna podróż w poszukiwaniu właściwości, dzięki którym muzyka na nowo budzi nasze dusze i odkrywa najgłębsze pokłady człowieczeństwa. Reżyser Michael Rossato-Bennett tworzy kronikę niezwykłych doświadczeń osób z całych Stanów Zjednoczonych, którzy przeżyli uzdrowienie dzięki prostemu przeżyciu, jakim jest słuchanie muzyki. Jego kamera ukazuje unikalne, ludzkie emocje, które odkrywamy w muzyce, jak też sposób, w jaki jej uzdrawiająca moc potrafi zatriumfować tam, gdzie zawodzą lekarstwa na receptę. Bohaterem tego poruszającego dokumentu jest pracownik opieki społecznej Dan Cohen, który walczy z nieskuteczną służbą zdrowia, próbując zademonstrować możliwości muzyki w walce z utratą pamięci i przywracaniu głębokiego poczucia własnej wartości u osób dotkniętych demencją. Rossato-Bennett odwiedza członków rodzin, świadków cudownego wpływu muzyki dostosowanej do indywidualnych potrzeb ich najbliższych. Reżyser przeprowadza inspirujące wywiady z ekspertami, wśród których znajdziemy znanego neurologa i autora bestsellerów Olivera Sacksa ("Muzykofilia: Opowieści o muzyce i mózgu") oraz muzyka Bobby’ego McFerrina ("Don’t Worry, Be Happy"). Życie wewnętrzne to optymistyczna podróż w głąb muzyki i umysłu, pouczająca i wzruszająca opowieść, która sprawiła, że widownia festiwalu Sundance w roku 2014 nuciła, klaskała i głośno wyrażała swój podziw, a film zdobył Nagrodę Publiczności. Zainspirował on również powstanie Fundacji Życie Wewnętrzne – organizacji non-profit działającej na rzecz popularyzacji komunikacji międzyludzkiej i empatii, które stanowią główne przesłanie filmu.
Kiedy 19.10.2017 / Czwartek / 18:00
Gdzie Kino Orzeł
Wstęp Wolny
"Wewnętrzne życie" ("Alive Inside"), reż./dir. Michael Rossato-Bennett
USA 2014, 78 min


FONOMO 2017: "Serce psa", reż. Laurie Anderson (2015)
Film w reżyserii Laurie Anderson, piosenkarki i performerki. To medytacyjna podróż w wewnętrzny świat artystki; podróż pełna muzyki, nowojorskich pejzaży i snów. Anderson dzieli się z nami swoimi przemyśleniami na temat życia i śmierci, nauk buddyzmu, a także wspomina związki z najbliższymi jej ludźmi i zwierzętami. Zaskakujący i nowatorski, niezwykły hołd dla męża Lou Reeda i ukochanej terierki Lolabelle.
Kiedy 19.10.2017 / Czwartek / 19:30
Gdzie Kino Orzeł
Wstęp 11/14 PLN
Serce psa / Heart of a Dog, reż. / dir. Laurie Anderson
Francja, USA 2015, 75 min


FONOMO 2017: "Manifesto", reż. Julian Rosefeldt (2017)
Niektóre idee są jak odbezpieczony granat i stają się zarzewiem buntu. Inne wietrzeją i stają się śmieszne, a jeszcze inne mają uniwersalną moc wybudzania z letargu i wyostrzania spojrzenia na świat. Nagrodzona Oscarem Cate Blanchett (Carol, Blue Jasmine) wciela się w 13 różnych postaci – od wokalistki punkowego zespołu, przez nauczycielkę, robotnika, naukowca, wdowę, aż po bezdomnego – aby zderzyć najbardziej radykalne idee XX wieku z bieżącą rzeczywistością. Bezkompromisowe, hipnotyczne i wspaniale nakręcone kino w reżyserii Juliana Rosefeldta, jednego z wiodących artystów sztuki współczesnej.
Kiedy 19.10.2017 / Czwartek / 21:00
Gdzie Kino Orzeł
Wstęp Wolny
"Manifesto", reż. / dir. Julian Rosefeldt
Austria, Niemcy 2017, 130 min

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand