Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Voyage - wystawa prac Jana Kantego Pawluśkiewicza

Gdzie?
Voyage - wystawa prac Jana Kantego Pawluśkiewicza

Podczas wernisażu, Jan Kanty Pawluśkiewicz odpowie na pytania gości i zaprezentuje krótki recital fortepianowy odbędzie się 30 września o godz. 18:00 w Salonie Hoffman KPCK. Wystawa czynna do 20 października 2017.
Bilety na wernisaż, w cenie 15 zł. dostępne w siedzibie KPCK , pl. Kościeleckich 6 w Bydgoszczy.
Jan Kanty Pawluśkiewicz – znakomity kompozytor muzyki teatralnej, filmowej i kabaretowej, twórca monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych i pianista; twierdzi, że maluje od zawsze. To przez młodzieńcze umiłowanie do rysunku wybrał się na wydział architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie zajmował się m.in. malarstwem, grafiką i rzeźbą. Ale najczęściej posługiwał się rysunkiem, pisząc muzykę. Po raz pierwszy swoje obrazy wystawił w 1999 r. w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu zaprezentował już wiele serii obrazów, rysunków i grafik. Kreuje w nich wyjątkowo fantazyjny i magiczny świat, zawierający szczególny ładunek emocjonalny, pełen baśniowości i radości.
Na wystawę zaprasza Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Agencja Zegart.
Wystawa VOYAGE była już prezentowana m.in. w: Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Olsztynie. Prace pochodzą z kolekcji Galerii Autorskiej ŻEL-ART artysty. To zbiór zarówno wcześniejszych obrazów, pochodzących z cyklu SENSY BYTY MARY, ale też najnowszych, z cykli: ETERYCZNY REALIZM i PHENIBEN. Swoje obrazy Jan Kanty Pawluśkiewicz maluje hinduskimi żelami rysunkowymi, będącymi technologiczną nowinką wśród malarskich materiałów. „Żel mnie fascynuje – wyznaje Jan Kanty Pawluśkiewicz – korzystam z fajerwerków żelu. On się błyszczy, przeskakuje, rozlewa; stwarza wrażenie trójwymiarowości. To rodzaj nadrealistycznych kreacji przeżyć, snów, nadziei, obaw. To świat prawdziwy, ale wizja rozmyta w nierealny sen. Żel-Art to połączenie współczesnej ekstrawagancji z konwulsywną klasyką”. Architektura w obrazach Jana Kantego Pawluśkiewicza ma w sobie elementy nostalgii za czasami, w których ważna była estetyka przedmiotu, a przez to przyjemność obcowania z tzw. ”pięknem niezależnym”, tak zagubionym we współczesnym świecie.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand