Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Jan Kondrak

Gdzie?
Jan Kondrak
Jan Kondrak  "Sztukmistrz śpiewa"
Na repertuar złożą się głównie teksty i kompozycje własne Jana Kondraka. Utwory na wielki głos męski i gitarę. Tytułowe nawiązanie do postaci literackiej Sztukmistrza z Lublina jest nieprzypadkowe - część piosenek inspirowana jest chasydzką ekstazą muzyczną. Nie zabraknie utworów z refrenami do wspólnego śpiewania, a sam sposób prowadzenia koncertu będzie zdecydowanie kabaretowy.
Autor, kompozytor i wykonawca piosenek. Zdobywca nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu i świnoujskiej FAMY.
Współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów, założyciel Klubu Dobrej Piosenki w Lublinie. Organizator, współorganizator i juror wielu cyklicznych, ogólnopolskich festiwali. Wyróżniony Złotym Indeksem na czterdziestolecie SFP w Krakowie, za - jak to określono - utworzenie księstwa piosenki literackiej w Lublinie. Od 2011 roku wiceprezes fundacji Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie.
Ma w dorobku albumy "Missa Pagana", "Tango Triste", "Madame I" i "Madame II" (wszystkie z tekstami Edwarda Stachury), a także "Kolędy przy gitarze" oraz cztery pozycje z tekstami własnymi: "Wyzwanie", "Tym co pod wiatr", "Romanse Ballady", i "Kto Co".
Z Lubelską Federacją Bardów wydał następujące płyty: "Na żywo w Hadesie", "Miłość mi wszystko wyjaśniła" (do słów Karola Wojtyły), "Kolędy Żaglowe", "Kazimierzowi Grześkowiakowi" (z tekstami Kazimierza Grześkowiaka), "Imperium", "Tygiel", "Klechdy Lubelskie", "Dycha w Trójce", "Stachura - poematy", "Koncert jubileuszowy" z okazji 15-lecia zespołu cd+dvd.
Koncepcyjnie przygotował album składankowy opowiadający historię Świdnika w piosenkach, co zostało wydane jako płyta DVD pt. "Wysoki Lot". Wydarzeniom ze stanu wojennego poświęcony jest jego singiel pt. "Pieśń Dzwonu Wolności".
Bierze udział jako śpiewak i kompozytor w przedstawieniu pt. "Album rodzinny" teatru Grupa Chwilowa. We współpracy z Teatrem Starym w Lublinie powstało jego solowe przedstawienie pt. "Sztukmistrz śpiewa". Grane od 2012 roku. W tym samym teatrze, począwszy od sezonu 2013, śpiewa w spektaklu "Wieczorem", opartym na poezji Józefa Czechowicza, do którego muzykę skomponował Włodek Pawlik.
Jacek Kaczmarski o Janie Kondraku:
Gdańsk 4.01.2002 r.
[...]
Twórczość Jana Kondraka znam od drugiej połowy lat osiemdziesiątych, kiedy do sekcji polskiej Radia Wolna Europa dotarła jego kaseta. Już wówczas zwrócił moją uwagę, jako rzadki przykład poety śpiewającego, który - oprócz charyzmatycznej interpretacji - dysponuje samoświadomością: wie, co myśleć o świecie i o sobie, jako człowieku w tym świecie żyjącym, a co najważniejsze wie, jak swoje myśli i przekonania, a także pytania i wątpliwości wyrazić w tak trudnej, zwięzłej formie, 
jaką jest piosenka. Jest jednym z nielicznych w Polsce twórców, którzy Słowo traktują z należytym Mu szacunkiem: nie produkuje artykułów rozrywkowych - pragnie nawiązać z odbiorcą rozmowę o sprawach istotnych, pobudzić do myślenia o sprawach każdego z nas - uwikłanego w egzystencję, jej pokusy i pułapki, okrytego cieniem Tajemnicy.
Jako wykonawca własnych utworów Kondrak wydaje mi się potomkiem ukraińskich "Didów" przemierzających z teorbanem stepy i wyśpiewujących swoje tęskne, niepokojące wróżby. Jest w nim jakiś piękny, "kresowy" rys, w pełni prawdziwy, nie mający nic wspólnego z marketingową, "cepeliową" ludowością, której tak wiele na rynku środków masowego przekazu.
Kondrak jest rzadkim ptakiem. Cenię Go, podziwiam i szanuję.
Jacek Kaczmarski



Festiwal dotowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wstęp wolny.
do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand