Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

XI ESA Festiwal Wielu Sztuk - Ewa Osińska & Agata Mierzejewska

XI ESA Festiwal Wielu Sztuk - Ewa Osińska & Agata Mierzejewska
BARBARA MARCINKOWSKA - prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków we Francji, profesor Tytularny Konserwatorium Narodowego w Wersalu, doktor na Wydziale Estetyki Sztuk Plastycznych i Muzycznych na Sorbonie. Koncertująca wiolonczelistka na całym świecie. Autorka wielu nagrań muzyki klasycznej i współczesnej. Dyrektor Kolekcji Artystycznej we Francji. Autorka książek dydaktycznych o kształceniu muzyków. Odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za wkład w rozwój i propagowanie kultury polskiej za granicą odznaczeniami: Zasłużony dla Kultury Polskiej - w 1986 roku oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej - w 1997 roku.

Urodzona w Warszawie, w rodzinie muzyków, rozpoczyna naukę muzyki w wieku 5 lat najpierw na fortepianie, a później na wiolonczeli. W 1970 r. uzyskuje tytuł magistra sztuki na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie wiolonczeli prof. Arnolda Rezlera.

W 1968 r. rozpoczyna pracę jako koncertmistrz Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie. Od 1969 r. jest jednocześnie koncertmistrzem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Karola Teutscha. W 1977 r. Barbara Marcinkowska otrzymuje stypendium Rządu Francuskiego i wyjeżdża do Paryża, gdzie przez kilka lat studiuje pod kierunkiem André Nawarry, francuskiego wiolonczelisty, jednego z najwybitniejszych solistów i pedagogów na świecie. Obok studiów muzycznych podjęła również studia malarskie. Studia na paryskiej Sorbonie (1979-1986) na Wydziale Estetyki Sztuk Plastycznych i Muzycznych uwieńczone zostały doktoratem na temat André Navarry i jego metody nauczania. Od 1977 r. Barbara Marcinkowska koncertuje jako solistka w wielu krajach świata, dokonuje licznych nagrań płytowych. W 1992 r. zostaje mianowana profesorem tytularnym Konserwatorium Narodowego w Wersalu. W 1988 r. reprezentuje Francję i Europę na Pierwszym Międzynarodowym Kongresie Profesorów Instrumentów Smyczkowych w Tajpej na Tajwanie.

EWA OSIŃSKA pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie, doskonaliła swe umiejętności u prof. Z. Drzewieckiego oraz prof. R. Baksta. Kolejnym etapem studiów był Paryż, gdzie pod kierunkiem słynnego pedagoga i artysty Vlado Perlemutera uzyskała Dyplom d’Excellence w Konserwatorium Europejskim. W tym okresie zdobywa najwyższą nagrodę na konkursie im. A. Casella w Neapolu oraz w Hiszpanii w Jaen, obok nagrody za najlepsze wykonanie muzyki hiszpańskiej. Od tego momentu rozpoczyna się ożywiona działalność koncertowa pianistki w Europie, Ameryce, Japonii, Rosji i Azji. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami. Dokonuje nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i zagranicą. W dorobku płytowym znajduje się 18 płyt chopinowskich nagranych dla francuskiej wytworni Cassiopee, z czego większość ukazała się również w Japonii. Polskie Nagrania wydały 4 koncerty Mozarta z udziałem POLICH CHAMBER ORCHESTRA, pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka oraz album PORTRET. Prapremiera w dziedzinie fonografii światowej to nagranie w Londynie dla Sony Classical POLONAISE BRILLANTE op. 3 F. Chopina. Za całokształt pracy artystycznej Ewa Osińska otrzymała z rąk Prezydenta RP Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta.

AGATA MIERZEJEWSKA - muzykolog, kurator projektu www.instrumenty.edu.pl, największej cyfrowej kolekcji instrumentów muzycznych w Polsce, stworzonej przez Instytut Muzyki i Tańca. Przez dłuższy czas związana z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, dla którego przeprowadziła niemal 100 wywiadów audiowizualnych z najwybitniejszymi pianistami świata, muzykami i muzykologami. Autorka scenariusza filmu dokumentalnego o Orkiestrze XVIII Wieku Fransa Bruggena (Sekret Orkiestry), kurator wielu wystaw Muzeum Fryderyka Chopina w Polsce i za granicą. W sferze jej zainteresowań badawczych znajduje się historia i socjologia muzyki oraz instrumentologia. Bierze czynny udział w działaniach na rzecz promocji polskiej kultury muzycznej, organizując wystawy, prowadząc koncerty, pisząc scenariusze. Publikowała na łamach kwartalnika "Muzyka", "Kwartalnika Filmowego", "Ad Parnassum Studies".

PROGRAM

14.10.2016, pt., Pałac Nowy, wstęp wolny

18.00 - "Chopin w Paryżu" - odczyt muzykolog Agaty Mierzejewskiej

18.45 - koncert w wykonaniu Ewy Osińskiej, międzynarodowej pianistki. W programie utwory Fryderyka Chopina

19.30 - Spotkanie z Ewą Osińską ilustrowane fragmentami filmów z koncertów. Rozmowę poprowadzi Agata Mierzejewska

15.10.2016, sob., Akademia Muzyczna, wstęp wolny

10.00 - 14.00 master classes z zaproszonymi artystami: Ewa Osińska - fortepian,

Maria Sartova - śpiew i Barbara Marcinkowska - wiolonczela

15.10.2016, sob., Pałac Nowy, wstęp wolny

17.00 spotkanie z Marią Sartovą, wybitną śpiewaczką, reżyserem operowym i filmowym, prowadzenie Paweł Gabara - dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi. (spotkania ilustrowane fragmentami koncertów i spektakli)

18.00 "Paryskie salony marzeń" film o bohemie paryskiej w reżyserii Marii Sartovej

16.10.2016, niedz., Stara Hala Pomp (Muzeum Wodociągów), ul. Gdańska 242, wstęp wolny

11.00 Koncert "Młode talenty" uczestników master classes, akompaniament Agata

Nowakowska-Gumiela i Tomasz Gumiela

15.30 Wernisaż akwareli studentów prof. dr hab. Anny Bochenek pt. "Architektura i Woda", z okazji 670-lecia powstania miasta Bydgoszcz z udziałem Ryszarda Rogali

16.00 prof. dr hab. Anna Bochenek - artysta malarz, komentuje prezentowany na ekranie obraz Jana Matejki "Chrzest Polski"

16.30 uczniowie z IX Gimnazjum w Bydgoszczy prezentują poezję polską od Mikołaja Reja do Jana Pawła II

18.00 Recital "Najpiękniejsze przeboje musicali amerykańskich i piosenki francuskiej" w wykonaniu gwiazdy paryskiego kabaretu "Belle Epoque" Elżbiety Bocianowskiej - śpiew, przy fortepianie Aldona Krasucka.


do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand