Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Wieczór z kulturą ukraińską: Alians jednego wiersza, czyli o almanachu Muzy nad Brdą i Dnieprem

Gdzie?
Wieczór z kulturą ukraińską: Alians jednego wiersza, czyli o almanachu Muzy nad Brdą i Dnieprem

Informacje od Organizatora:
Wieczór z kulturą ukraińską: Alians jednego wiersza, czyli o almanachu Muzy nad Brdą i Dnieprem
Goście: Jolanta, Baziak, Joanna Gładykowska-Rosińska, Stefan Pastuszewski, Lucyna Siemińska, Bartłomiej Siwiec. Kanwa historyczna, interpretacja tekstów w języku ukraińskim: Marija Koczur, interpretacja tekstów w języku polskim: Dorota Ratajczak, prowadzenie: Marija Koczur i Alicja Dużyk.
W projekcie wydawniczym, na tym spotkaniu – od początku do końca chodzi o współpracę. Istotny staje się alians jednego wiersza wypowiedzianego w dwóch językach: polskim i ukraińskim. Ten dwugłos, w zależności od tekstu, jest: protestem, krzykiem, pytaniem o humanitaryzm lub tradycję, alternatywą piękną skondensowaną w sztuce. „Wypędzone z nocy gwiazdy smakują miodem rozpylonym w powietrzu” – pisze ukraińska poetka Kateryna Werbiwska. Świecą nam wszystkim, uchodźcom ze sfery złudzeń, że świat w dwudziestym pierwszym wieku stał się lepszy.
Książka Muzy nad Brdą i Dnieprem / Музи над Брдою і Дніпром, pod redakcją Stefana Pastuszewskiego przy współpracy Wołodymyra Poliszczuka (Instytut Wydawniczy „Świadectwo”, Bydgoszcz 2022) prezentuje wiersze ponad dwadzieściorga poetek i poetów, w dwóch wariantach językowych. Jak czytamy na wstępie, almanach jest dalekim i bliskim zarazem, poprzez koncepcję i formę, nawiązaniem do dwóch dotychczasowych wspólnych edycji poetyckich: Wyszywanki (1977) i Zbliżeń (1978). Istotą tych wydawnictw była nie tylko symultaniczność prezentacji (oryginał i przekład), ale również fakt, że poeci z Bydgoszczy i Czerkas, choć czasem posługiwali się przekładami filologicznymi, tłumaczyli się nawzajem.
W almanachu Muzy… zamieszczono najnowsze wiersze, także te napisane po 24 lutego 2022, kiedy zaczęła się wyniszczająca Ukrainę wojna. Bydgoszczanie, którzy wzięli udział w projekcie to: Wojciech Banach, Jolanta Baziak, Joanna Gładykowska-Rosińska, Grzegorz Jerzy Grzmot-Bilski, Jarosław Jakubowski, Marcin Karnowski, Krystyna Mazur, Robert Mielhorski, Marek S. Podborski, Zdzisław Pruss, Jadwiga Pstrusińska, Juliusz Rafeld, Lucyna Siemińska, Marek Kazimierz Siwiec i Bartłomiej Siwiec. Ukraińscy poeci to: Julia Honczar, Ołeś Honczar, Anatolij Horbiwnenko, Natalia Horiszna, Walery Kikot, Ołeksij Ozirnyj, Wasyl Pacharenko, Lala Ruban, Ludmiła Taranenko, Kateryna Werbiwska, Natalia Wirgusz.
Warto dodać, że wzajemne tłumaczenia poezji ukraińskiej i polskiej mają niemal 250-letnią historię. Mistrzem współczesnego przekładu artystycznego w Ukrainie był Hryhorij Koczur (1908–1994), teść Mariji Koczur, pochodzącej z Irpinia ukraińskiej aktorki, pełniącej niegdyś funkcję zastępczyni dyrektora Muzeum Literackiego im. Hryhorija Koczura. Prowadząca opowie m.in. o tej tradycji.
Wstęp wolny.


______________________
Kalendarz wydarzeń
    odbywających się w     Bydgoszczy     miej zawsze pod ręką dzięki    aplikacji mobilnej    (Android i iOS).    
______________________  
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres     wydarzenia@visitbydgoszcz.pl      
______________________  
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand