Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

PRZENIKANIE - program słowno-muzyczny poświęcony Kazimierzowi Hoffmanowi (premiera)

Gdzie?
PRZENIKANIE - program słowno-muzyczny poświęcony Kazimierzowi Hoffmanowi (premiera)

Kazimierz Hoffman uciekał przed światem, w którym widział destrukcję i rozpad, a także przed chaosem oraz nihilizmem. Sens widział w świecie natury, której był piewcą. Wierzył, że zwierzęta obdarzone są duszą, a cały świat przeniknięty jest duchowością. Dla Hoffmana ocaleniem była jego poezja, którą traktował jak świętość i dar. Uważał, że „czeka nas rozliczenie z miłości, z jej braku”.


Słowo „przeniknąć” ma różne konotacje. Mówimy tak o „zapachach czy dźwiękach, które przedostają się przez coś dokądś”, czy możemy „zostać czymś przesyceni”. My pragniemy opowiedzieć o tym, co ze spektrum idei Kazimierze Hoffmana staje się nam najbliższe. Dociera do głębi. Porusza nas emocjonalnie, rezonuje. Zresztą proces przenikania był istotny także dla autora. Tak nazwał swój tom wydany w 1996 roku przez Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne, a w Dzienniku podkreślał, że jeśli jest Bóg, to nie ma nicości. „Przenika sobą wszystko. Oko bez powieki”. Ponadto Hoffman, człowiek wrażliwy na los braci mniejszych, nie jeden raz doświadczał „p r z e n i k l i w o ś c i  spojrzenia zwierzęcia”. Wyczuwał ich czystość oraz godność.


Premiera spektaklu słowno-muzycznego odbędzie się w wigilię 15. rocznicy śmierci Kazimierza Hoffmana.


PRZENIKANIE – program słowno-muzyczny poświęcony Kazimierzowi Hoffmanowi przygotowała Pracownia Literatury wraz z Teatrem Form Różnych „Nasza Klasa”, działającym przy Pracowni Edukacji i Integracji Międzypokoleniowej. Teatr, skupiający głównie seniorów, powstał w 2007 roku pod kierunkiem charyzmatycznej bydgoskiej aktorki Teresy Wądzińskiej. Artystka urodziła się w Grudziądzu (podobnie jak autor Przenikania), 22 marca 1935 roku. Karierę rozpoczęła w teatrze szczecińskim, a w latach 60-80. występowała m.in. na deskach Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie oraz Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Od 1967 roku mieszka w Bydgoszczy. W latach 70., przez siedem lat była dyrektorką Estrady Bydgoskiej. Realizowała programy własne jako znakomita aktorka teatralna i estradowa, o wielkim temperamencie scenicznym. Była członkinią zarządu Stowarzyszenia Klubu Środowisk Twórczych. W 2020 roku została wyróżniona Nagrodą Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej za zasługi dla kultury polskiej, a 22 listopada 2023 roku otrzymała złoty krzyż zasługi przyznawany osobom zasłużonym w promowaniu i pielęgnowaniu polskiej kultury.
Stroną muzyczną przedstawienia zajmie się Waldemar Knade – altowiolista, aranżer i kompozytor grający muzykę poważną, jazz-rock i rock.


Wstęp wolny


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand