Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

APTEKA POD ŁABĘDZIEM OBCHODZI PIERWSZE URODZINY!

APTEKA POD ŁABĘDZIEM OBCHODZI PIERWSZE URODZINY!

APTEKA POD ŁABĘDZIEM OBCHODZI PIERWSZE URODZINY! MUZEUM OKRĘGOWE W BYDGOSZCZY ZAPRASZA DO WSPÓLNEGO ŚWIĘTOWANIA!


Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zaprasza do wspólnego świętowania pierwszych urodzin Apteki pod Łabędziem. Specjalnie na tę okazję placówka mieszcząca się przy Gdańskiej 5 przygotowała nową wystawę czasową prezentującą starodruki z XVII wieku. W planie obchodów jest też malarska niespodzianka z domu aukcyjnego.
Historia jednej z najstarszych bydgoskich aptek sięga 1853 r. i silnie koresponduje z losami miasta. Jej pierwszym właścicielem był Niemiec, a ostatnim – Polak. Szyld z łabędziem był świadkiem kolejnych zmian granic państwowych i ustrojów – od zaboru pruskiego po III RP.
W 2003 r. przy ul. Gdańskiej 5 powstało, staraniami Bartłomieja Wodyńskiego, prywatne muzeum farmacji. W 2017 r. apteka i muzeum zakończyły działalność, a ponad 7 tys. muzealiów dzięki dotacji celowej Urzędu Miasta Bydgoszczy zakupiło Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Oficjalne otwarcie nowego oddziału MOB – Apteki pod Łabędziem – miało miejsce 15 grudnia 2022 r. Była to jednocześnie inauguracja wystawy stałej „Aptekarstwo bydgoskie”, na której można podziwiać akcesoria do wytwarzania leków, utensylia medyczne, pokaźny księgozbiór, a także unikalne w skali kraju laboratorium galenowe z przełomu XIX i XX w.
Apteka pod Łabędziem to jednak nie tylko wyjątkowa w skali kraju przestrzeń ekspozycyjna. W ciągu ostatnich 12 miesięcy placówka zdążyła bowiem zaznaczyć swoje miejsce na edukacyjnej mapie miasta. Organizowane w jej wnętrzach warsztaty przyciągają zarówno młodych, jak i tych starszych miłośników zielarstwa i rękodzielnictwa.
Pierwszy rok działalności to dobry moment nie tylko na podsumowania, ale i celebrację. Podobnie jak miało to miejsce przed rokiem, również teraz Apteka pod Łabędziem chce świętować razem z bydgoszczanami i zaprasza na urodzinowe spotkanie, które odbędzie się w czwartek 14 grudnia.


- O godz. 12:00 gości zebranych w sali audiowizualnej na ul. Gdańskiej 4 powita dyrektor Muzeum Okręgowego dr Wacław Kuczma. Następnie Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Sambor Gawiński wręczy pracownikom MOB odznaki „Za opiekę nad zabytkami”. To ustanowione w 1962 r. wyróżnienie minister kultury i dziedzictwa narodowego nadaje osobom „zasłużonym w społecznej opiece nad dobrami kultury lub w działalności konserwatorskiej”.


- Kolejnym punktem obchodów będzie przekazanie do zbiorów muzeum obrazu zakupionego ze środków Stowarzyszenia ProLeonia. Natomiast o godz. 12:45 wykład pt.: „Bronisław Bartel – malarz i pedagog w międzywojennej Bydgoszczy” wygłosi dr Barbara Chojnacka, starszy kustosz, kierownik Galerii Grafiki i Rysunku i autorka książki „Życie artystyczne w Bydgoszczy w latach 1920-1939”.


- Następnie organizatorzy poproszą o przejście do Apteki pod Łabędziem, w której czekać już będzie nowa wystawa czasowa „Starodruki – nabytki 2022. Mikrokosmos ludzkiego ciała – atlas anatomiczny z początków XVII w.”. Wernisaż rozpocznie się o godz. 14:00.


______________________
Kalendarz wydarzeń  
odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki   aplikacji mobilnej   (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.


 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand