Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Przed nami Noc Muzeów

Przed nami Noc Muzeów

Wielkimi krokami zbliża się Międzynarodowy Dzień Muzeów. Choć święto muzealników przypada 18 maja, my świętujemy już w najbliższą sobotę, 15 maja. Bydgoskie muzea przygotowały wyjątkowe atrakcje dla mieszkańców.
Muzeum Wodociągów wydłuża godziny otwarcia, wstęp do obiektów będzie darmowy, a dodatkowo będziecie mogli obejrzeć w sieci livestreaming z ekspertami. Wieża Ciśnień będzie otwarta w godzinach 13:00-22:00, a Hala Pomp 13:00-19:00. Zwiedzanie może odbywać się tylko w ścisłym reżimie sanitarnym. W każdym z obiektów jednocześnie może przebywać maksymalnie 25 osób. Pracownicy dopilnują, abyście mogli poznać muzeum w bezpieczny sposób.
W tym dniu również od godziny 13:00 na muzealnym kanale YouTube odbędzie się transmisja na żywo prosto z „Pałacyku”, podczas której zaproszeni eksperci poruszą wiele interesujących tematów. Od godz. 13:00 do 14:00 zapraszamy na rozmowę z Tomaszem Izajaszem, kustoszem Muzeum Kanału Bydgoskiego, który opowie o historii Kanału Bydgoskiego, o działaniach jakie zostały podjęte w celu zagospodarowania nowego obiektu, a także o kooperacji bydgoskich muzeów. Od godziny 14:00 do 14:30 spotkamy się z przedstawicielem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Prorektorem ds. Rozwoju i Współpracy, dr. hab. inż., profesorem uczelni Markiem Macko, z którym organizatorzy porozmawiają o wykorzystaniu nowoczesnych technologii przy tworzeniu aktualnej wystawy stałej w Hali Pom - modelowanie 3D i druk 3D oraz o współpracy między uniwersytetem a muzeum. Na zakończenie, od godziny 14:30 do 15:00 przedstawiciel Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy dr Jacek Cieściński opowie o aranżacji zielono-niebieskiej infrastruktury w przestrzeni kulturalnej na przykładzie Muzeum Wodociągów oraz o istocie i znaczeniu przydomowego gromadzenia i zagospodarowania wód opadowych.
Muzeum Okręgowe zaprasza w tym roku na wyjątkowy, indywidualny, wieczorny spacer szlakiem obiektów i architektury muzealnej, który posłuży promocji naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego. Chętni na przygodę mogą odbierać z muzealnych kas dedykowaną wydarzeniu mapkę wraz ze specjalnymi zadaniami oraz ciekawostkami, by sprawdzić, w jakich miejscach można poczuć historię Bydgoszczy oraz odkryć wyjątkowe zbiory muzeum (liczba pakietów ograniczona). Tylko 15 maja na budynkach lub w oknach muzeum pojawią się tajemnicze znaki i kody, dzięki którym zwiedzający trafią do świata historii, sztuki i techniki.
Do indywidualnego zwiedzania obiektów i wystaw zapraszamy w godzinach otwarcia muzeum.
Barka Lemara zaprasza na spotkanie z legendami szyperskimi! Co pół godziny na pokładzie rozpocznie się specjalna wachta, podczas której odczytana zostanie opowieść związana z dziejami żeglugi na Brdzie, Wiśle i innych rzekach. Po wysłuchaniu legendy – zwiedzanie barki w małych grupach. Zwiedzanie jest bezpłatne. Zapraszamy w godz. 20:30 – 22:00.
Do akcji dołącza także Galeria Wspólna, w której od 18:00 do 20:00 będzie można zwiedzać wystawę Piotra Gojowego pt. „Papier jako Materia Prima w grafice”. Jest to obszerna prezentacja twórczości grafika na co dzień związanego z Bydgoszczą i Toruniem. Na ekspozycji można zobaczyć prace z czterech serii, tworzonych na przestrzeni wielu lat — utrzymane w  groteskowej konwencji monotypie i wklęsłodruki, geometryczne litografie,  będące efektem eksperymentów z barwą oraz najnowszy cykl, w którym artysta ogranicza graficzny warsztat wyłącznie do papieru i prasy.
W Muzeum Mydła i Historii Brudu szykuje się Wielkie pranie u Państwa Misiów! Taką nazwę nosił film reklamowy marki Persil, nakręcony w latach 30. w Bydgoszczy. To wydarzenie to jednak coś więcej. Mieszkańcy miasta na pewno kojarzą Misie z ulicy Długiej, które stały się w ostatnim czasie bardzo charakterystycznym elementem staromiejskiego krajobrazu. Tego dnia spotkacie je właśnie w muzeum. Przewodnicy przygotują nowy scenariusz oprowadzania – posłuchacie ciekawostek związanych z praniem, poznacie bydgoską historię Persila i zobaczycie ekspozycję przygotowaną specjalnie na ten jeden wieczór. W muzeum odbywać się będą warsztaty z produkcji proszku do prania. Taki ekologiczny produkt elegancko zapakowany uczestnicy zabiorą ze sobą do domu.
Zwiedzanie i warsztaty odbywać się będą co godzinę o 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00 i 23:00. Cena biletu na samo zwiedzanie to 10 zł, pakiet zwiedzanie + warsztaty 17 zł – tylko po wcześniejszej rezerwacji pod numerem telefonu 52 515 70 15.
Na wieczorne zwiedzanie do nowo otwartej siedziby zaprasza również Muzeum Komórek. Tego dnia do dyspozycji zwiedzających pozostają wszystkie wystawy, nie będzie jednak oprowadzania i opowiadania historii telefonów. Do muzeum można wchodzić co godzinę od godz. 18:00 do 23:00. Żeby mieć pewność wejścia, warto zarezerwować godzinę na stronie muzeumkomorek.pl. Bilet kosztuje 10 zł. A jeśli tego dnia odwiedzicie Muzeum Komórek i Muzeum Mydła i Historii Brudu, dostaniecie drobny upominek.


____________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand