Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

7. Festiwal Literatury PRZECZYTANI

7. Festiwal Literatury PRZECZYTANI

Informacje od Organizatora:
7. Festiwal Literatury PRZECZYTANI
23 – 27 marca 2021
PRZECZYTANI to festiwal literacki z niespotykaną formułą – program tworzony jest w całości przez nastolatków z bydgoskich liceów, którzy sami wybierają i zapraszają do udziału w nim pisarzy. W tym roku gośćmi festiwalu będą m.in. Olga Drenda, Małgorzata Halber, Justyna Sobolewska, Agnieszka Jelonek, Jerzy Jarniewicz i Jakub Kornhauser.
Festiwal PRZECZYTANI przedstawia autorów, których wybierają młodzi i zaangażowani czytelnicy – to ich perspektywa, wrażliwość i zainteresowania pokazują autorów w oryginalnym i wyjątkowym ujęciu. To właśnie ci młodzi czytelnicy tworzą program wydarzenia i prowadzą bądź współprowadzą spotkania. I wbrew stereotypowym opiniom o gustach literackich młodych, na festiwalu nie goszczą modowe blogerki czy nieudolnie kopiujący schematy sagi „Zmierzch” fantaści, ale najważniejsi pisarze naszej współczesności. Na Przeczytanych gościli już wcześniej m.in.: Olga Tokarczuk, Mikołaj Grynberg, Małgorzata Lebda, Marek Bieńczyk, Magdalena Tulli, Mariusz Szczygieł, Joanna Bator, Andrzej Stasiuk czy Klementyna Suchanow.
Pandemiczny rok anulował festiwal w 2020, a w tym roku wymusił zmianę formuły. Festiwal po raz pierwszy będzie miał odsłonę online, w ramach której zaprezentowane zostaną filmy z bohaterami 7. edycji. Pośród nich m.in.: Olga Drenda i Małgorzata Halber, Justyna Sobolewska, Jerzy Jarniewicz, Grzegorz Jankowicz, Agnieszka Jelonek, Anna Piwkowska i Jakub Kornhauser. W tym roku w ramach festiwalu odbędą się następujące spotkania:
1. Z Małgorzatą Halber i Olgą Drendą – wokół ich wspólnej „Książki o miłości”
Tak się zdarzyło, że Olga Drenda, autorka „Duchologii polskiej”, i Małgorzata Halber, autorka „Najgorszego człowieka na świecie”, zaczęły rozmawiać o miłości. Olga z analitycznym podejściem człowieka Rozumu, Małgosia z przekonaniem, że Rozum ma niewiele wspólnego z Emocjami. Obie pochodzą w jakimś stopniu z internetu, miejsca, w którym tylko ironia i poker face gwarantują, że nie staniesz się człowiekiem z mema. A najtrudniej jest rozmawiać na serio o tym, czego się boimy albo czego nam brakuje. Po drodze pojawili się różni pomocnicy, tacy jak Marcel Proust, Pieseł, filozofia, literatura i życie. Tak powstała książka, w której – być może – uda się wam, czytelnicy i czytelniczki, odnaleźć własne doświadczenia. A przede wszystkim uniknąć błędów, które popełniamy, bo każdy z nas chce być kochany.
2. Z Agnieszką Jelonek – o jej bestsellerowej minipowieści „Koniec świata, umyj okna”
Alicję zaczynają dręczyć ataki paniki. Wkrótce lęk całkowicie opanowuje jej życie. Nie rozumie, co się z nią dzieje; ma niepijącego męża, wystarczająco dobrą pracę i wspierającą rodzinę. Skąd zatem biorą się te stany? Alicja ukrywa swój koszmar, próbując żyć „normalnie”, w końcu jednak traci grunt pod nogami, a kto nie ma kontroli nad życiem, ten przestaje widzieć w nim sens. Szukając przyczyn zaburzeń, Alicja zaczyna dostrzegać to, co wcześniej umykało niezauważone.
3. Z Justyną Sobolewską – wokół jej książki „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu”
„«Przecież Filipowicz nie miał biografii» – usłyszałam kiedyś. – «Pisał, łowił ryby i był outsiderem. Co w tym ciekawego?». Kiedy przyjrzymy się jego życiu, okaże się jednak, że podobnie jak w jego opowiadaniach pozornie nieefektowna szarość mieni się kolorami. Jako pisarz był doceniany, ale jednak ciągle pozostawał na uboczu: twórca krakowski, partner «naszej noblistki» Wisławy Szymborskiej. A tymczasem to był autor pierwszorzędny i – jak mawiał Jerzy Pilch – rasowy, mistrz krótkiej formy, do którego się pielgrzymowało. Opowieść o jego życiu toczy się w głównym nurcie polskiej historii, pokazuje zaangażowanie i wybory lewicowej inteligencji. Poprzez życie Filipowicza można zobaczyć całą epokę” (fragment wstępu)
4. Z Jerzym Jarniewiczem – o kontrkulturze
W ramach Przeczytanych 2021 swój wykład specjalny wygłosi Grzegorz Jankowicz, a fragmenty swojej twórczości przeczytają m.in.: Anna Piwkowska, Maciej Robert, Kacper Bartczak, Jakub Kornhauser.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand