Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Amadeusz - spektakl

Gdzie?
Amadeusz - spektakl

Myślisz, że masz talent? Chciałbyś go mieć? A może zazdrościsz go komuś? Czym w ogóle jest talent? Boskim natchnieniem, wrodzoną predyspozycją czy nabytą umiejętnością?
Kto ma prawo go sankcjonować, a kto negować jego istnienie? Talent to pojęcie podejrzane, mętne i niejasne. Pewnie dlatego tak łatwo nim dysponować.
Historia Amadeusza Mozarta i Antoniego Salierego została sfałszowana. Na potrzeby dobrze skrojonej, choć wysoce uproszczonej narracji, ich postaci stały się synonimami talentu i beztalencia. Kto nie zna opowieści o wizjonerskim umyśle Amadeusza i zdeterminowanej postawie Antonia? Kto nie zetknął się z opinią, że jeden z nich to złote dziecko, a drugi – sprytny krętacz? A gdyby zacząć opowieść inaczej, bez zbędnych klisz i stale powielanych schematów?
W swoim najnowszym spektaklu Łukasz Gajdzis widzi Mozarta i Salierego nie jako zaciekle zwalczających się antagonistów, lecz przede wszystkim jako dwie charyzmatyczne osobowości. Oboje wzajemnie wpływają na swoją twórczość, a ich muzyczne kompetencje wymykają się łatwym werdyktom. Nowe odczytanie „Amadeusza” staje się pretekstem do podważenia istnienia talentu jako materii boskiej i absolutnej. To również opowieść, która obnaża absurd mechanizmów rządzących bezlitosnym rynkiem talentów, a także prowokuje do refleksji nad granicą pomiędzy twórcą a odtwórcą, artystą a podmiotem wykonawczym. 
Spektakl dla widzów od 16. roku życia.


____________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand