Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Awantura w Recco, czyli Drzewko wolności

Gdzie?
Awantura w Recco, czyli Drzewko wolności

Opera komiczna w dwóch aktach
Kompozytor: Maciej Małecki
Autor libretta: Wojciech Młynarski wg pomysłu Adama Mickiewicza
Data premiery: 27.10.2018
Czas trwania: ok. 3 godzin, w tym jedna przerwa
Wykonawcy: Soliści, Orkiestra, Chór i Balet Opery Nova w Bydgoszczy
Opera Nova w Bydgoszczy przygotowuje się do premiery tego tytułu rodzimej twórczości operowej i pragnie zaprezentować go publiczności 27 października 2018 roku, w związku z przypadającą kilkanaście dni później setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie to bydgoska prapremiera dzieła, w jego nowej redakcji muzycznej.
Opis:
Libretto – Wojciech Młynarski według pomysłu Adama Mickiewicza.
Według relacji Antoniego Edwarda Odyńca, przyjaciela Adama Mickiewicza z czasów filareckiej młodości i późniejszego jego kronikarza ,poeta myślał o libretcie operowym opisującym losy polskiego legionisty. Przypomnijmy, że w 1797 r. starania generała Jana Henryka Dąbrowskiego doprowadziły do powstania na terenie Włoch Legionów Polskich. Wierzyli, że przez pokonaną przez Napoleona Austrię przejdą do Polski. Rzeczywistość okazała się bardziej skomplikowana. W 1799 r. polscy legioniści wzięli udział w walkach , odnieśli szereg porażek i ciężkie straty w bitwach :pod Weroną, w oblężonej Mantui, w ciągu zaciekłej trzydniowej bitwy nad Trebbią…. Rany poniesione w tej walce leczy ( i romansuje) w liguryjskim miasteczku Recco niejaki Tadeusz. Recco leży niedaleko Reggio Emilia, gdzie , na pierwszy widok Wojska Polskiego, Józef Wybicki pisze swoją bojową "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech", czyli Mazurka Dąbrowskiego.
Od kompozytora:
Obecną – drugą wersję Awantury w Recco napisałem w latach 2017-2018 na zamówienie Opera Nova w Bydgoszczy. Wersja ta nie różni się od pierwszej w warstwie literackiej, natomiast muzykę zredagowałem ponownie. Dopisana została Uwertura, Intermezzo, Deklamacja i Recytatyw Sylwii, niektóre fragmenty są teraz rozbudowane, inne pomniejszone lub uproszczone, dokonałem szeregu retuszy, a całość zyskała nową instrumentację. W sposób znaczący starałem się uwypuklić melodyjność opery. Nowością jest podtytuł Opera Komiczna.
Maciej Małecki


______________________
Kalendarz wydarzeń
      odbywających się w       Bydgoszczy       miej zawsze pod ręką dzięki      aplikacji mobilnej      (Android i iOS).      
______________________    
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres       wydarzenia@visitbydgoszcz.pl          
______________________    
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand