Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

ALFRED BRENDEL Masterclass i wykład legendarnego pianisty

ALFRED BRENDEL Masterclass i wykład legendarnego pianisty

W nowym roku gościć będziemy w Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego legendarnego Alfreda Brendela oraz towarzyszącego mu fantastycznego czeskiego pianistę Jana Bartoša.
Plan wydarzenia:
Czwartek 16.01.2020
godz. 17.00 - 19.00
Alfred Brendel masterclass (kwartety)
Aula AM, Bydgoszcz, ul. Słowackiego 7
Piątek 17.01.2020
godz. 10.00 - 12.00
godz. 13.00 - 15.00
masterclass dla pianistów z Janem Bartosem
sala 103, Bydgoszcz, ul. Gdańska 20
Piątek 17.01.2020
godz. 17.00 - 19.00
Alfred Brendel - wykład "Trzy ostatnie sonaty Beethovena"
przy fortepianie Jan Bartos
sala koncertowa AM, Bydgoszcz,  ul. Gdańska 20
Sobota 18.01.2020
godz. 10.00 - 14.00
masterclass dla pianistów z Janem Bartosem
sala 103, Bydgoszcz, ul. Gdańska 20
Sobota 18.01.2020
godz. 17.00 - 19.00
Alfred Brendel masterclass (kwartety)
Aula AM, Bydgoszcz, ul. Słowackiego 7

Alfred Brendel - austriacki pianista, pedagog, pisarz i poeta, jeden z największych pianistów XX wieku, wybitny wykonawca utworów Mozarta, Beethovena i Schuberta.
Urodził się na terenie dzisiejszych Czech, na Morawach. W wieku 6 lat wyprowadził się z rodziną do Zagrzebia (w dawnej Jugosławii), gdzie uczyła go gry na fortepianie Sofija Deželić. W 1943 przeprowadził się z rodzicami do Grazu, do Austrii. Studiował tam w konserwatorium w klasie fortepianu Ludoviki von Kaan. Później uczestniczył w kursach mistrzowskich m.in. u Edwina Fischera.
W 1949 otrzymał czwartą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego w Bolzano, we Włoszech.
W 1970 przeprowadził się do Wielkiej Brytanii. W 1989 został uhonorowany przez królową angielską tytułem szlacheckim (KBE).
Występował w największych salach koncertowych na wszystkich kontynentach. Nagrywał dla firm płytowych Vox, Turnabout, Vanguard, EMI.
Doktor honoris causa Uniwersytetu Londyńskiego (1978), Uniwersytetu Oksfordzkiego (1983), Uniwersytetu Yale'a (1992), Uniwersytetu McGilla (2011), Uniwersytetu w Cambridge (2012) i Uniwersytetu w Yorku (2018).
Dyskografia Brendela jest ogromna. Pianista utrwalił m.in. wszystkie koncerty fortepianowe Mozarta i komplet sonat Beethovena. Podziwiany jest też za nagrania utworów Schuberta.
W 2008 roku zakończył swoją karierę pożegnalnym tournée, odwiedzając m.in. warszawską Filharmonię Narodową 27 kwietnia.

Jan Bartoš jest określany przez międzynarodową prasę jako "jeden z najlepszych europejskich pianistów". Jan Bartoš koncertuje w najważniejszych miejscach w całej Europie, w Azji i USA (w tym Carnegie Hall). Jan Bartoš był ostatnim uczniem legendarnego pianisty Ivana Moravca. Po studiach w Czechach u Martina Ballego i Miroslava Langera kontynuował doskonalenie swojego warsztatu za granicą, pod kierunkiem Zenona Fishbeina, Jamesa Tocco i Leona Fleisher. W ostatnich latach mentorem jest Alfred Brendel. Studiował kameralistykę z Robertem Mannem z Kwartetu smyczkowego Juilliard i Emerson String Quartet Lawrence Dutton.
Jan Bartoš jest założycielem i dyrektorem Prague Music Performance, innowacyjnego festiwalu i instytucji, która łączy koncerty z lekcjami mistrzowskimi, wykładami i rezydencjami. W 2019 roku został dyrektorem artystycznym American Spring Festival w Czechach.


 ______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 


              


 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand