Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Dzień z akordeonem - wystawa i koncert

Gdzie?
Dzień z akordeonem - wystawa i koncert

Roman Kryst i Grażyna Łoś- Kryst – to dwoje niepozornych ludzi, których połączyła pasja do akordeonu. Jest on obecny w ich życiu właściwie wszędzie: w obrączkach na palcu, w formie kolczyków w uszach Grażyny, wisiorka na szyi u obojga, jako brelok do kluczyków. Największą pasją tych dwojga ludzi z Częstochowy jest ratowanie starych instrumentów. To właśnie temu dziełu poświecili ostatnie kilkanaście lat życia. Zgromadzili w swojej kolekcji ponad 300 eksponatów i każdy jest inny.
Romana Krysta obecnie jest kierownikiem i liderem założonej przez siebie w 2002 roku Częstochowskiej Kapeli Biesiadnej „Grupa Romana”. Uprawia muzykę inną niż słyszymy na przeglądach akordeonowych, tak zwany „folklor miejski” (własne teksty i muzyka ). Kapela jest laureatem wielu festiwali i przeglądów w Polsce, zdobywcą Certyfikatu „Najlepsze w Polsce/The Best in Polan”. Jest również instruktorem i choreografem zespołów folklorystycznych, oraz instruktorem w przedszkolu. Roman to również kapelmistrz Orkiestry Dętej, ceniony juror na różnych festiwalach i przeglądach. Inicjator i koordynator wielu imprez kulturalnych między innymi „Zjazdu Świata Akordeonu” czy też „Festiwalu Kapel folkloru Miejskiego” Za działalność na rzecz rozwoju kultury wielokrotnie nagrodzony : „Mecenas Kultury 2014” , „Człowiek Roku Częstochowy i Powiatu Częstochowskiego 2014”, honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury” nadana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, srebrna i następnie złotą odznaką „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego” przyznaną przez Sejmik Województwa Śląskiego, oraz „Złotym Krzyżem Zasługi” przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej , wyróżnienie w konkursie „Jurajski Produkt Roku” jako osoba zasłużona dla rozwoju i promocji regionu.
Na początku w zbiorach Romana Krysta i Grażynay Łoś- Kryst miały być tylko: harmonie, akordeony, bandeneony, koncertyny, fisharmonie (jest ich około 250), ale Roman nie mógł przejść obojętnie wobec żadnego instrumentu, który znajdował się „tam gdzie nie powinien” na bazarze, wśród „przysłowiowych śrubek”. Stąd w kolekcji znajdują się instrumenty dęte, szarpane, ludowe a nawet egzotyczne.
Wystawa tych unikatowych instrumentów gościła już w wielu miastach naszego kraju w Domach Kultury, Muzeach, Szkołach, Operach czy też w Filharmoniach. Wszędzie przyjmowana z zainteresowaniem i zdumieniem ze względu przede wszystkim na ilość i różnorodność Polskich instrumentów. Przecież Polska była potęgą w budowie harmonii – nie mówimy tutaj o seryjnej produkcji, bo taka również istniała w działającej od 1949 do 1973 Bydgoskiej Fabryce Akordeonów , gdzie produkowano takie instrumenty jak: 32 basy – Echo, 45 basów – Orlik, 60 basów – Kujawiak, 80 basów – Victoria, Flis, Polonez, Muza, 96 basów – Muza Tonika, 120 basów – Mazur, Carmen, Menuet (wszystkie można zobaczyć w kolekcji), ale mówimy o okresie I Wojny Światowej, Okresie Międzywojennym i o Polskich Harmoniach Dwurzędowych, Trzyrzędowych, Pedałowych, Sekundowych, mówimy o instrumentach mistrzowskich – budowanych w całości przez jedną osobę lub względnie w fazie początkowej przez uczniów i czeladników pod okiem mistrza. Odznaczały się one nie tylko jednolitym, starannym wykonaniem i wykończeniem, ale również odpowiednim doborem surowca, uwzględniającym nawet układ słoi użytego do budowy drewna. Nie myślano o tym, by z kawałka surowca zrobić jak najwięcej części, oszczędnie, tanio, nie myślano o „cięciu kosztów”, tylko o tym by zrobić jak najlepiej, by część służyła przez setkę lat (takie instrumenty można zobaczyć w kolekcji liczące 100 lat).
Budowa harmonii trwała więc długo, była bardzo kosztowna, ale każda z nich to było „arcydzieło” (doceniane zresztą na wszystkich wystawach przemysłu- o czym świadczą wzmianki w źródłach historycznych). Piękną cechą Polskich harmonii było bogate zdobnictwo (co można zauważyć na pierwszy rzut oka patrząc na instrumenty z kolekcji), bardzo precyzyjne intarsje, przepiękne inkrustacje.
wstęp wolny


______________________
Kalendarz wydarzeń
 odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS). 
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl 
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand