Yoko Ono. Wyobraź sobie... wolność międzyludzką - spotkanie autorskie z Anną Magalską
Gdzie?cykl KĄTEM OKA
Yoko Ono. Wyobraź sobie... wolność międzyludzką – spotkanie autorskie z Anną Magalską
Prowadzenie: Jarosław Jarry Jaworski
patronat medialny: Polskie Radio PiK
wstęp wolny
Tegoroczny cykl „Kątem Oka” zaczynamy nietypowo, bo od spotkania z Anną Magalską wokół jej książki „Yoko Ono. Wyobraź sobie... wolność międzyludzką”. Będzie to okazja do rozmowy o twórczości Yoko Ono w szerszym kontekście konceptualizmu, Fluxusu, sztuki drugiej połowy XX wieku.
Spotkanie poprowadzi Jarosław Jarry Jaworski (Mocna Kultura).
Jak pisze Ilona Słojewska („Dziennik Teatralny”) „jest to pierwsza monografia Yoko Ono napi-sana przez polską autorkę. Każdy rozdział koncentruje się na określonym problemie, na zdarze-niu, wokół których autorka buduje całą narrację. Bo niezwykłość tej monografii tkwi także w tym, że w jej popularnonaukowy styl, autorka wplata, i to w sposób niezwykle delikatny, wrażliwy - poet-yckość, metafizyczność, które to towarzyszą zazwyczaj wszelkim działaniom artystycznym. I ten wymiar jest bardzo istotny.
Takie książki rodzą się tylko z ogromnej pasji, z wewnętrznego zamiłowania do poznawania zja-wisk nieoczywistych, a także z radości dzielenia się z innymi swoimi przemyśleniami. I co ważne. Anna Magalska łamie dotychczasowe stereotypy opiniujące Yoko Ono. Autorka nie ogranicza się do analizowania poglądów i zachowań Yoko Ono, lecz dla ich wytłumaczenia oraz interpretacji, sięga po poglądy największych światowych autorytetów filozoficznych, psychoanalitycznych, ar-tystycznych i estetycznych”.
ANNA MAGALSKA | (1963) Grudziądzanka. W teatrze od 1986 r. Rozpoczęła swoją drogę arty-styczną jako adeptka w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. W 2007 r. uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ. W tym samym roku zdobyła statuetkę Wilama dla najpopularniejszej aktorki, a w 2013 r. nagrodę czy-telników Gazety Pomorskiej dla najpopularniejszej aktorki. Od lat zaangażowana w działania tea-tralne i edukacyjne na terenie Torunia i województwa, inicjatorka wielu wydarzeń pozateatralnych, m.in. koncertów charytatywnych. Autorka, aktorka i reżyserka monodramu o Jonie Lennonie „9 x John L”, granego w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. Rok 2020 przyniósł jej dwa wyróżnie-nia w konkursie „Pamiętajmy o Osieckiej” organizowanym przez Teatr Nowy w Poznaniu. W 2021 ukończyła studia na Wydziale Kulturoznawstwa na UMK.
JAROSŁAW JARRY JAWORSKI | Influencer, popularyzator sztuki, twórca „Mocnej Kultury”. Ra-diowiec, podcaster, prowadzący spotkania autorskie z filmowcami, pisarzami i krytykami sztuki. Były dziennikarz (RMF, PAP, Polskie Radio). Przez wiele lat dyrektor PR i promocji ponad 20 fe-stiwali i instytucji (m.in. Camerimage, Tofifest, festiwale teatralne, muzyczne i artystyczne). Twórca i członek kolektywów artystycznych, scenarzysta filmowy i radiowy. Jako rysownik współpracował z ponad 40 tytułami prasowymi (m.in. Playboy, Rzeczpospolita, Dziennik Bałtycki). Wielokrotnie nagradzany na zagranicznych festiwalach rysunku satyrycznego. Od kilku lat zajmuje się prowa-dzeniem ekosystemów social mediowych (FB, IG, LinkedIn), od biznesu po kulturę.
Po spotkaniu będzie możliwość nabycia książki „Yoko Ono. Wyobraź sobie... wolność między-ludzką" (wydawnictwo: Adam Marszałek).
ilustracja: Ada Jarzębowska
kuratorka cyklu: Natalia Pichłacz
______________________
Kalendarz wydarzeń odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.