Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Święto Kawy w Bydgoszczy

Gdzie?
Święto Kawy w Bydgoszczy

1 października (sobota), Muzeum Legend Szyperskich – Barka Lemara, Spichrze nad Brdą (Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy).
2 października (niedziela), Zespół Pałacowo – Parkowy w Ostromecku, Pałac Nowy, ul. Bydgoska 9


Kawosze na całym świecie obchodzą swoje święto 1 października – to wtedy wypada Międzynarodowy Dzień Kawy. W tym roku po raz pierwszy świętować go będziemy także w Bydgoszczy. Bo w naszym mieście nigdy nie brakowało kawiarni serwujących dobrze parzoną małą czarną, a w ostatnich latach lokalni bariści tworzą autorskie mieszanki.
Zapraszamy także do poznania historii kawy zarówno w wymiarze globalnym jak i lokalnym. Ważną częścią spotkania będzie dyskusja nad poszukiwaniem kulinarnej tożsamości w Bydgoszczy. Pomogą nam w tym wybitni goście – prof. Fabio Parasecoli (New York University) i prof. Jarosław Dumanowski (Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Królewska Fundacja Jana III i Marii Kazimiery Sobieskich (Katarzyna Krystyna Jasińska i Maciej Adam Jasiński) przygotowała z kolei wystawę oraz niezwykle spotkanie w iście królewskim stylu.
Świętować będziemy na Barce Lemara i w Spichrzach nad Brdą przy ul. Spichlernej oraz w Pałacach Ostromecko. A o dobrą kawę dla wszystkich postara się Bromberg Kaffe. 


Święto Kawy w Bydgoszczy – program


1 października, sobota, 12.00 – 16.00 / ul. Spichlerna


Wystawa plakatów i ulotek związanych z kawą
Muzyka latynoska
Degustacja kawy „Bromberg Kaffe” 


Prelekcje, prezentacje:


12.00   – „Kawa po królewsku” – spotkanie z Królem Janem III Sobieskim i Królową Marysieńką poświęcone m.in. historii kawy w Polsce
13.00   – „Kawa z ładowni” – zwiedzanie barki „Lemara” połączone z prelekcją na temat technik transportu kawy i zwyczajów kulinarnych załóg – prowadzenie Adam Gajewski
14.00   – „Mała czarna. O globalizacji i lokalności jedzenia”. prof. Fabio Parasecoli, prof. Jarosław Dumanowski, Anna Kornelia Jędrzejewska. Miejsce: MOB, Spichrze nad Brdą, wystawa stała (wstęp 1 zł)
15.00 – 16.00   – Potańcówka kostiumowa w stylu latynowskim. 


2 października, niedziela, ZPP Ostromecko, Pałac Nowy, ul. Bydgoska 9


10.00-20.00   – Z kawą przez dzieje – wystawa w Starej Kuchni (Pałac Nowy)
12.00   – „Jak przyrządzić dobrą kawę?” – spotkanie z Przemysławem Zgardą, baristą, twórcą i właścicielem „Bromberg Kaffe”. Koszt 20 zł
13.00   – „Kawa z królem. O dziejach aromatycznego napoju”- Królewska Fundacja Jana III i Marii Kazimiery Sobieskich, prelekcja z prezentacją i degustacją kawy oraz bydgoskich wypieków. Koszt 40 zł. Przez cały weekend (1-2 października) zniżka na kawę w Pałacach Ostromecko.


Zapisy i informacje:   recepcja@palaceostromecko.pl   / +48 785 250 182 


Organizatory i partnerzy:


Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy/Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Centrum Dziedzictwa Kulinarnego Wydział Nauk Historycznych UMK
Królewska Fundacja Jana III i Marii Kazimiery Sobieskich
Bromberg Kaffe


______________________
Kalendarz wydarzeń
  odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki  aplikacji mobilnej  (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand