Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

„PROCH” Film dokumentalny o życiu i twórczości Roberta Procha (30′) - premiera

Gdzie?
„PROCH” Film dokumentalny o życiu i twórczości Roberta Procha (30′) - premiera

Informacje od Organizatora:
„PROCH” Film dokumentalny o życiu i twórczości Roberta Procha – premiera
reż. Bartłomiej Eider,
zdj. Kuba Goździewicz,
Polska, 2022, 30’
Seans będzie poprzedzony projekcją filmów animowanych w reżyserii artysty (15’), a w holu kina i w Music Cafe Szpulka zaprezentowane będą najważniejsze prace wielkoformatowego malarstwa twórcy.
wstęp wolny, darmowe wejściówki do odbioru w kasie MCK
„PROCH” (Polska, 2022, 30’) to film dokumentalny o Robercie Prochu (1986-2019) – twórcy uznawanego za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli urban artu na świecie.
Malarz, grafik, street-artowiec, animator – sztuka Roberta Procha nigdy nie dawała się zamknąć w sztywnych ramach. Wymykała – i wciąż się wymyka – tradycyjnym formułkom, szufladkom i prostym kategoriom. To sztuka, która porusza, prowokuje, niepokoi i zachwyca równocześnie. Obok której nie sposób przejść obojętnie.
„PROCH’ to opowieść o artyście, który zawsze był w ruchu. Który w swojej twórczości nie zatrzymywał się ani na chwilę. Którego sztuka podlegała nieustającej przemianie i który w poszukiwaniu tej zmiany i nowych form artystycznego wyrazu zatracał się bez reszty. Artyście, który kochał ryzyko i na swojej drodze nigdy nie szedł na kompromisy.
Ale przede wszystkim – „PROCH” to opowieść o człowieku. O mężu, o ojcu, o przyjacielu. O człowieku, którego poznajemy w słowach ludzi, którzy Roberta otaczali. Ludzi których kochał i którzy kochali jego. To opowieść o niezwykłym życiu, które skończyło się zbyt wcześnie…
Robert Proch (09.07.1986-17.07.2019 ) był autorem murali, obrazów i wielokrotnie nagradzanych animacji. Artystyczny ślad tego urodzonego w Bydgoszczy twórcy na trwałe wzbogacił przestrzeń nie tylko jego rodzinnego miasta, ale i wielu miast w Polsce i na świecie. Był pierwszym polskim artystą, który miał indywidualną wystawę w kultowej londyńskiej galerii Steve’a Lazaridesa – współpracownika, kuratora i promotora Banksy’ego. Absolwent Liceum Plastycznego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy z 2005, w 2010 Ukończył studia na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (specjalność animacja), gdzie później pracował również jako asystent.
Twórczość Roberta Procha była prezentowana na kilkudziesięciu wystawach grupowych oraz indywidualnych w Europie i USA.
Robert Proch jest szczególnie ceniony za styl, umiejętność zatrzymania ruchu na płótnie oraz sprawne poruszanie się w świecie złożonych metafor. Jego przywiązanie do detalu, dobór kolorów czy bogactwo kontekstów sprawiają, że każde z dzieł jest wielopłaszczyznową opowieścią.
Autorzy filmu to Kuba Goździewicz (zdjęcia) oraz Bartłomiej Eider (reżyser).
Kuba Goździewicz – filmowiec z Gdyni, który od 2007 roku pracuje w branży filmowej. Pierwsze lata życia spędził bez okularów, mimo znacznego wady wzroku. Kiedy miał sześć lat, zaczął nosić okulary i od tego czasu jest za soczewką. Specjalizuje się w produkcji reklam i filmów dokumentalnych. Zajmuje się zarówno nagrywaniem, jak i montażem. Jego filmy prezentowane były na pokazach w wielu krajach świata.
Bartłomiej Eider (rocznik 1980) – dziennikarz, scenarzysta, producent. Od ponad 20 lat związany z mediami (m.in. Aktivist, Radiostacja, Newsweek, Polsat, RMF, TVN24) i sztuką wizualną. Pasjonat kina, muzyki filmowej, polityki (niekoniecznie polskiej) i historii. Ojciec 7-miesięcznej Idy.
Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz.


______________________
Kalendarz wydarzeń
 odbywających się w  Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).        
______________________      
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl              
______________________      
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand