Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

CANCELLED PROCES ( The Trial.Der Prozess) - opera kameralna w 2 aktach

Gdzie?
CANCELLED PROCES ( The Trial.Der Prozess) - opera kameralna w 2 aktach

Szczecińska scena od kilku sezonów konsekwentnie prezentuje operę współczesną: tym razem świetny „Proces”, kompozycję Philipa Glassa (prapremiera światowa w 2014 r., prapremiera polska w 2019 r.). Tytuł opery odnosi widza oczywiście do surrealistycznej powieści Franza Kafki. Niedokończony rękopis z 1915 r. nie był przeznaczony do druku. W zawoalowany sposób Kafka odnosi się w nim do swego nieudanego i zerwanego narzeczeństwa.Wzajemna wyniszczająca relacja z Felice Bauer powodowała głębokie rozdarcie i lęki, które przedstawił w historii aresztowania i stracenia Józefa K. Znaczenie i oddziaływanie twórczości praskiego pisarza na inne dziedziny sztuki współczesnej jest ogromne: pojawiają się wciąż nowe interpretacje dzieł Kafki, ich opracowania dramaturgiczne, wersje filmowe, ilustracje i muzyka do poszczególnych tekstów– dla udokumentowania przejmujących zgrozą, budzących niepewność, zagadkowych sytuacji.
Premiera operowego „Procesu” odbyła się w Royal Opera House w Londynie w 2014 roku w koprodukcji z Music Theatre Wales. Libretto napisał wybitny reżyser i scenarzysta, zdobywca Oscara, Christopher Hampton. Muzykę charakteryzuje ogromne napięcie: Philip Glass, nominowany do Oscara i zdobywca Złotego Globu, znakomicie wykorzystał metaforę samotności i słabości człowieka, zawartą w mrocznej powieści Kafki. Reżyserująca „Proces” Pia Partum, uczyniła głównego bohatera pracownikiem korporacji ,uwięzionym we współczesnej metropolii. Szczecińskie przedstawienie to znaczące kreacje wokalne, fascynująca wizja plastyczna i realizacja repertuaru z aktualnego światowego nurtu muzyki współczesnej.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand