Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Wystawa malarska Anny Miszalskiej-Gąsienicy, Jerzego Miszalskiego - Na tamten brzeg... - rzecz o Wiśle

Wystawa malarska Anny Miszalskiej-Gąsienicy, Jerzego Miszalskiego - Na tamten brzeg... - rzecz o Wiśle

Wystawa malarstwa olejnego dwojga znanych artystów- pejzażystów, którzy   zawsze pracują w plenerze. Oboje należą do grupy malarzy realizmu. Anna Miszalska-Gąsienica (1962) jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1986), gdzie studiowała w pracowniach prof. Ludwika Maciąga, Stefana Gierowskiego, Romana Artymowskiego i Wiesława Kruczkowskiego. Ma w swoim dorobku obrazy olejne (pejzaże, kwiaty, portrety).
Jerzy Miszalski (1930) jest z wykształcenia geodetą, kartografem, doktorem nauk geograficznych. Ukończył Oficerską Szkołę Topografów w Petersburgu, Politechnikę Warszawską, Uniwersytet Poznański oraz Wojskową Akademię Techniczną. Jest autorem lub współautorem ponad 150 publikacji w dziedzinie geografii, teledetekcji i ochrony zabytków, prowadził ponadto wielokierunkową działalność w kilku towarzystwach naukowych. W kręgu zainteresowań autora jest zarówno krajobraz przyrodniczy, jak i kulturowy. Obrazy dokumentują często ginące już obiekty, takie jak wiatraki, młyny wodne, i inne zabytki drewnianej architektury polskiej wsi. Ulubionym tematem są zabytki architektury sakralnej i obronnej, zwłaszcza zamki i ich ruiny.
Wystawa w MDK1 nawiązuje tematycznie do rzeki Wisły, a wybór tego tematu autorka wyjaśnia w następujący sposób: "Dla malarza pracującego w plenerze, wedle obecnych w tradycji metod interpretacji krajobrazu, Wisła jest przede wszystkim wyzwaniem estetycznym z pełnią funkcjonujących w kulturze odniesień symbolicznych i metaforycznych. Najważniejszym zadaniem, które staje przed pejzażystą, jest poszukiwanie wyrazu dla olśnień, dla piękna i majestatu wielkiej rzeki. Nieuniknione wydaje się sięgnięcie do sfer osobistej wrażliwości, odczuwania form, barw, światła i nastrojów, a także - do stanu świadomości przechowującego indywidualne rozumienie pojęć, które nieuchronnie rodzą się z obcowania z żywiołem, z owym „ani jest, ani było” – „wiecznie trwającą chwilą" (Anna Miszalska -Gąsienica).
Rzeka życia, rzeka czasu, rzeka zapomnienia - nosimy w sobie te metafory. Zapraszamy do MDK1 w dniu otwarcia wystawy oraz później, by przeżyć duchowe spotkanie z królową polskich rzek. Zachęcamy, by - jak mówi autorka:"stanąć na brzegu, nad owym prastarym rozcięciem – doliną wypełnioną ruchliwą nieustępliwością rzecznego nurtu, mając przed oczyma ten drugi kraniec - owiany tajemnicą, niewiadomą, pytaniami, niepewnością i niespodziewaniem,  daleką drugą stronę, na której kotwiczy się wzrok, łagodnie pokłada nadzieja , wzrasta wyobraźnia."


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand