Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Tomasz Ritter - recital

Gdzie?
Tomasz Ritter - recital

Wystąpi zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych
Tomasz Ritter – absolwent Moskiewskiego Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w klasie fortepianu i fortepianu historycznego Alexeia Lubimova. Studiował także u M. Woskresienskiego (fortepian), M. Uspienskiej i A. Szewczenki (klawesyn). Studia ukończył z wyróżnieniem, otrzymując tytuł „Najlepszy absolwent 2019 roku”.
We wrześniu 2018 roku został zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie. W 2011 zwyciężył w IX Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, otrzymując też nagrodę im. Anieli Młynarskiej-Rubinstein oraz Rubinową Szpilę Artura Rubinsteina dla osobowości artystycznej. Jest także laureatem wielu innych konkursów.
W minionym roku był nominowany do „Paszportów Polityki” w kategorii „Muzyka Poważna”. Jest też laureatem Nagrody Artystycznej Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich (2018) oraz stypendystą programu „Młoda Polska”(2019). Edukację rozpoczął w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. K. Lipińskiego w Lublinie u B. Bechty-Krzemińskiej. W 2008 został uczniem Iriny Rumiancewej-Dabrowski w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Warszawie. Od października 2019 roku podejmuje studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Uczestniczył w kursach mistrzowskich, m.in. u W. Mierżanowa, T. Szebanowej, A. Kouyoumdjiana, K. Kenerra, A. Jasińskiego. Zdobywał też doświadczenie z zakresu gry na instrumentach dawnych, współpracując z Petrem Šeflem z Pragi oraz na kursach u J. Sonnleitnera, U. Bartkiewicz (klawesyn), M. Bilsona, A. Steiera, T. Beghina i T. Kocha.
Koncertował w wielu krajach Europy, w Rosji oraz w Japonii. Grał m.in. z Polską Orkiestrą Radiową, Sinfonia Varsovia, Sinfonia Baltica, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej i Filharmonii Lubelskiej, Orkiestrą XVIII wieku, {oh!} Orkiestrą Historyczną, pod batutą takich dyrygentów, jak: J. Maksymiuk, Ł. Borowicz, D. Vermeulen, G. Nowak, I. Hobson, J. Stanienda, J. Chrenowicz. Współpracował m.in. z Kvarteto Martinů, Stradivari Quartett, ze skrzypkiem Stefanem Tararą, pianistą Sergiejem Kasprovem, flecistą Benedekiem Csalogiem.
W 2014 roku ukazała się jego pierwsza płyta z utworami Bacha, Beethovena, Szymanowskiego i Ginastery (Polskie Nagrania), a w roku 2019 płyta z utworami F. Chopina i K. Kurpińskiego, wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).    
______________________  
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres  wydarzenia@visitbydgoszcz.pl      
______________________  
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.


 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand