Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Pleszyński jest nagi - wernisaż wystawy ilustracji o miłości i seksie

Gdzie?
Pleszyński jest nagi - wernisaż wystawy ilustracji o miłości i seksie

Wystawa czynna do 20.09.
Prowokacyjny tytuł wystawy Grzegorza Pleszyńskiego w Galerii Wspólnej wbrew pozorom wcale nie zapowiada retrospektywy "nagich performansów" artysty. To prezentacja rysunkowych aktów, choć wcale niewykluczone, że możemy wśród nich doszukiwać się autoportretów samego twórcy. Ale to nie jedyna warstwa artystycznego obnażenia, bo to co najbardziej intymne objawia się w intuicyjnym, zmysłowym, bardzo cielesnym charakterze, jaki mają te rysunki.
Grzegorz Pleszyński – artysta i pedagog, zajmujący się takimi dziedzinami sztuki, jak malarstwo, rysunek, performance, instalacja, video art. Tworzył akcje o charakterze społecznym, pracował z więźniami, z dziećmi, z ludźmi niepełnosprawnymi. Od 1998 roku jest dyrektorem Bydgoskiego Oddziału Międzynarodowego Muzeum Artystów / The International Artists’ Museum.
O swoich twórczych zainteresowaniach pisze:
Dla mnie najważniejsze jest dotarcie do źródeł poznania poprzez sztukę. Interesuje mnie, w jaki sposób kultura, w której żyjemy jest opresyjna wobec mnie i innych ludzi. Kiedyś kultury były bardziej opresyjne wobec jednostek, dziś, wydawałoby się, trochę mniej. A może to tylko pozory? Poszukuję tych „skorup”narzuconych przez kulturę albo tego delikatnego „pudru”, jaki jest nakładany na naszą naturę. Próbuję odkryć mechanizm, który tym rządzi. Trzeba wypośrodkować, co z tej opresji jest konieczne, a czego możemy się pozbyć jako zbytecznego balastu, związanego np. z tradycją, a czasami zbyt gwałtownym postępem.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).    
______________________  
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres  wydarzenia@visitbydgoszcz.pl      
______________________  
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand