Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Przemysłowa Historia Bydgoszczy - wycieczka do Opatówka

Gdzie?
Przemysłowa Historia Bydgoszczy - wycieczka do Opatówka

Przemysłowa Historia Bydgoszczy - wycieczka do Opatówka
Przemysłowa Historia Bydgoszczy zawita w Opatówku! W muzealnym wnętrzu zwiedzający mają okazję przechodzić po XIX-wiecznych stopniach żeliwnej klatki schodowej, zobaczyć drewnianą konstrukcję budynku i rozwiązania stosowane ówcześnie w architekturze przemysłowej, a jednocześnie zapoznać się z szeregiem wystaw czasowych, które proponuje Muzeum.
Dawna fabryka sukna A. G. Fiedlerów powstała w latach 1824-1826 to jeden z nielicznych zachowanych zabytków techniki w Europie z początku XIX stulecia. W budynku zachowała się pięciokondygnacyjna drewniana konstrukcja hal fabrycznych, żeliwne schody, piękny klasycyzm murów zewnętrznych i budynki pochodne, tworzące architektoniczny porządek, w którym można prześledzić wszystkie fazy produkcji od surowca do produktu finalnego. W dawnym budynku po fabryczny 1 stycznia 1981 r. powstało Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.
Muzeum gromadzi eksponaty charakteryzujące głównie Kaliski Okręg Przemysłowy. A był on różnorodny począwszy od przemysłu włókienniczego ( sukna, jedwabie, dzianiny) poprzez przemysł koronkarski, białoskórniczy, metalowy, budowy maszyn, fortepianów, chemiczny i spożywczy. Dodatkowo katalogi, dokumenty dotyczące techniki, technologii i ikonografię, książki techniczne, plany, opisy maszyn, wszystko co charakteryzuje narodową inicjatywę w rozwoju krajowego przemysłu XIX i XX wieku.
Muzeum w swych zbiorach posiada bardzo cenną kolekcję fortepianów i pianin głównie firm polskich, kolekcję haftów i koronek przemysłowych, maszyn parowych – w tym jednej działającej, winietek drukarskich, maszyn włókienniczych, a także ciekawy zbiór ornatów kościelnych: w tym cenne darowizny z Watykanu – ornaty Papieży Jana Pawła II oraz Benedykta XVI. Dodatkowo Muzeum posiada interesującą kolekcję sprzętu radiofonicznego i telewizyjnego w tym również eksponaty wykonane w bydgoskiej fabryce Eltra, fabryki prezentowanej wcześniej w ramach cyklu.
W muzealnym wnętrzu zwiedzający mają okazję przechodzić po XIX-wiecznych stopniach żeliwnej klatki schodowej, zobaczyć drewnianą konstrukcję budynku i rozwiązania stosowane ówcześnie w architekturze przemysłowej, a jednocześnie zapoznać się z szeregiem wystaw czasowych, które proponuje Muzeum.
Gdzie Opatówek
Wstęp Wolny
Zbiórka godz. 9.00, Dworzec Główny PKS Bydgoszcz
Zapisy: piotr.drozdowski@mck-bydgoszcz.pl


 ______________________
Kalendarz wydarzeń
    odbywających się w     Bydgoszczy     miej zawsze pod ręką dzięki    aplikacji mobilnej    (Android i iOS).    
______________________  
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres     wydarzenia@visitbydgoszcz.pl      
______________________  
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand