Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Tenoriada na Święto Województwa

Gdzie?
Tenoriada na Święto Województwa

TENORIADA NA ŚWIĘTO WOJEWÓDZTWA
KONCERT POD PATRONATEM SENATORA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA KOBIAKA
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Maciej Sztor dyrygent
tenorzy:
Mikołaj Adamczak
Dawid Kwieciński
Dionizy Wincenty Płaczkowski
Łukasz Ratajczak
Jacek Pawlewski prowadzenie
W programie m.in.:
Georges Bizet – Uwertura do opery „Carmen”
Giuseppe Verdi – Le donna e mobile z opery „Rigoletto”
Piotr Czajkowski – aria Leńskiego Kuda, kuda vy udalilis z opery „Eugeniusz Oniegin”
Francesco Cilea – Lamento di Federico z opery „Arlezjanka”
Johann Strauss – Aria Barinkaya Wielka sława to żart z operetki „Baron cygański”
Agustin Lara – Granada
Rudolf Sieczyński – Wien du Stadt meine Träume
Domenico Modugno – Volare
Salvatore Cardillo – Core ‚ngrato
Ernesto de Curtis – Torna a Surriento
Bilety do nabycia na www.bilety24.pl w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29
Piękna muzyka i męskie głosy oprawią artystycznie Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego w bydgoskiej Filharmonii. Na estradzie będziemy podziwiać młodych, utalentowanych tenorów. Zapowiada się koncert wyjątkowo atrakcyjny i przyjemny także z tej racji, że będzie miał formułę turnieju, w którym zmierzą się śpiewacy, nagrodą zaś dla zwycięzcy będzie stypendium (5 tys. zł) ufundowane przez senatora Andrzeja Kobiaka. O tym, który z tenorów zatryumfuje, zadecydują melomani, wysyłając SMS-y (szczegóły zostaną podane przed koncertem).
Mikołaj Adamczak w 2005 rozpoczął naukę na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Studiował w klasie śpiewu Wojciecha Drabowicza, Krystyny Pakulskiej oraz Ryszarda Karczykowskiego. Laureat II miejsca w V Konkursie Wokalnym we Vráble na Słowacji, w swym dorobku ma wiele wysoce ocenianych ról operowych i operetkowych, takich jak: Leński (Eugeniusz Oniegin Czajkowskiego), Fenton (Falstaff Verdiego), Książe (La Bella dormente nel bosco Respighiego), Don Ottavio (Don Giovanni Mozarta), Rybak (Le Rossignol Strawińskiego), Jurodiwyj (Borys Godunow Musorgskiego), Alfred (Zemsta nietoperza Straussa), Hrabia Boni Kancsianu i Edwin (Księżniczka czardasza Kálmána). Występuje na deskach teatrów operowych w Poznaniu, Na Zamku w Szczecinie, także za granicą oraz na wielu estradach filharmonicznych. Śpiewak wziął udział w najsłynniejszym, wieloetapowym konkursie wokalnym na świecie „Hans Gabor Belvedere International Competition 2015” w Amsterdamie, w którym awansował do ścisłego finału. W 2016 zadebiutował w USA podczas Wielkiej Gali PASO w Chicago, gdzie wykonał najsłynniejsze arie i pieśni z repertuaru tenorowego. 2017 i 2018 przyniosły kolejne debiuty w Teatrze Wielkim w Poznaniu – rolę Malcolma w Makbecie Verdiego, a także w głośnej premierze – pierwszej od ponad 100 lat w Polsce – Śpiewaków norymberskich Wagnera.
Dawid Kwieciński ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie Krzysztofa Bednarka. Szkolił się u wspaniałych śpiewaków operowych takich jak: Włodzimierz Zalewski, Udo Reinemann czy Andrzej Żarnecki. W kwietniu 2014 zdobył wyróżnienie w III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Mławie. Debiutował na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi rolą Hrabiego Almavivy w Cyruliku sewilskim Rossiniego, następnie w sezonie 2015/2016 wystąpił tamże w Don Giovannim Mozarta (Don Ottavio) oraz Traviacie Verdiego (Gaston). W swoim dorobku artystycznym ma jeszcze partie: Młodego Cygana w operze Aleko Rachmaninowa, Ottokara w Baronie cygańskim Straussa, Freddiego Eynsforda-Hill w musicalu My Fair Lady Loewego. W 2018 zaczął współpracę z Operą Nova w Bydgoszczy (Cyrulik sewilski) oraz Operą Bałtycką (partia tytułowa w Orfeuszu w piekle Offenbacha). Aktualnie współpracuje też z innymi polskimi teatrami operowymi oraz filharmoniami.
Dionizy Wincenty Płaczkowski swoją karierę rozpoczął jako solista dyszkant, nagrywając 7 płyt i wykonując solowe partie sopranu w wielu oratoriach oraz operach, występując na międzynarodowych festiwalach i takich scenach jak: Terme di Caracalla w Rzymie czy Concertgebouw w Amsterdamie. Po ukończeniu studiów na kierunku stosunki międzynarodowe, podjął naukę śpiewu jako tenor na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie w klasie Roberta Gierlacha. W ostatnich trzech sezonach kreował partię Oniegina w Filharmoniach Świętokrzyskiej i Podkarpackiej oraz na scenie kameralnej Opery Narodowej w Warszawie. Brał także udział w licznych oratoriach. Na początku roku zaśpiewał recital pieśni neapolitańskich (Bazar Poznański), recital pieśni i arii w Sali Lubrańskiego, gdzie otrzymał medal Młodego Pozytywisty od towarzystwa Hipolita Cegielskiego. Sezon 2018/2019 rozpocznie prawykonaniem współczesnej opery Dariusza Przybylskiego Manhattan Medea, wykonując główną rolę Velasqueza.
Łukasz Ratajczak jest absolwentem studiów I stopnia Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi oraz studiów II stopnia Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (klasa Janusza Ratajczaka). Już na studiach dał się poznać na scenach i estradach koncertowych w kraju i za granicą – występował w Niemczech, Austrii i Kazachstanie. W swojej działalności artystycznej śpiewał solowe partie zarówno operowe, operetkowe, jak i oratoryjne. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich w kraju i za granicą (u Włodzimierza Zalewskiego w Rheinsbergu w 2014, Masterclass Heleny Łazarskiej podczas Internationale Sommerakademie Unieversität Mozarteum w Salzburgu w 2015). Ważnymi osiągnięciami artysty są nagrody, jak np.: za wykonanie pieśni R. Straussa Zueignung w konkursie w Mławie (2014) czy nagroda orkiestry w I Turnieju Tenorów (Słupsk, 2016). Współpracuje z Operą Krakowską i Bałtycką oraz Teatrem Muzycznym w Poznaniu. Od 2016 jest nauczycielem śpiewu w Szkole Muzycznej w Inowrocławiu.
Koncertem zadyryguje Maciej Sztor – jeden z niewielu dyrygentów młodego pokolenia specjalizujący się w filmowych formach orkiestrowych przeznaczonych na dużą obsadę wykonawców. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie dyrygentury symfonicznej Jerzego Salwarowskiego. Kierownik artystyczny i dyrygent Orkiestry Młodych Talentów – Orkiestry Kameralnej POSM w Poznaniu, od 2013 stały dyrygent Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej na Klassik – Sommerfestival w Niemczech, sam również pisze muzykę do filmów.
Koncert słowem opatrzy Jacek Pawlewski, bydgoski dziennikarz i prezenter.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand