Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

100 lat Niepodległości

Gdzie?
100 lat Niepodległości

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Kai Bumann dyrygent
Iwona Socha sopran
Adam Kruszewski baryton
Bernard Mendlik przygotowanie chóru
Tomasz Kotwica współpraca
Bilety do nabycia na www.bilety24.pl w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29
Następna odsłona koncertu z okazji Stulecia Niepodległości nastąpi wyłącznie z dziełami wokalno-instrumentalnymi Wojciecha Kilara.
Angelus z 1984, umuzyczniona wersja Pozdrowienia Anielskiego, napisany został z myślą o klasztorze Jasnogórskim i uroczystości otwarcia po konserwacji tamtejszego Ołtarza. Kompozytor uważał Angelus za pierwszy i najważniejszy ze swych utworów religijnych.
Następnie Siwa mgła – dedykowana Andrzejowi Bachledzie. Inspiracją dla Kilara do stworzenia tego poematu wokalno-symfonicznego stała się podhalańska „nuta wierchowa”, jedna z dawnych, rzadkich i niezwykłych konstrukcji melodii ludowych. Warto zaznaczyć, że prawykonanie utworu miało miejsce w Filharmonii Pomorskiej 14 X 1979 (Orkiestra Symfoniczna Państwowej Filharmonii w Krakowie, Andrzej Bachleda – baryton, Jerzy Katlewicz – dyrygent).
Wieczór zakończy Exodus, który miał swoją premierę w 1981 podczas Warszawskiej Jesieni i wówczas zaskoczona publiczność powitała nowe dzieło mistrza jednocześnie gwizdami i entuzjastyczną owacją. Kompozytor jako motto utworu użył słów pieśni z biblijnej Księgi Wyjścia, które lud Izraela zaintonował przy dźwiękach bębnów i tańcach niewiast po przejściu przez Morze Czerwone: „Śpiewajmy pieśń chwały na cześć Jahwe, bo swą potęgę okazał…”. Exodus, nazywany polskim Bolerem, długo budził kontrowersje i sprzeczne emocje, które w końcu uciął sam autor: „No więc sięgnąłem po formę stworzoną przez Ravela, bo czułem, że to jest moje, że muszę to zrobić. Napisałem Exodus i opowiedziałem w nim moją historię. Co kto o tym pomyśli, to naprawdę mało ważne”. (Cyt. za ninateka.pl). 4 stycznia 2014 w katowickiej archikatedrze pw. Chrystusa Króla odbyła się msza pogrzebowa Wojciecha Kilara. Muzyczną klamrą uroczystości były właśnie dwa dzieła zmarłego kompozytora: Angelus oraz Exodus.
Partie solowe w Angelusie zaśpiewa uznana solistka Opery Krakowskiej – Iwona Socha. Sopranistka jest finalistką i zwyciężczynią krajowych oraz międzynarodowych konkursów. W 2013 zdobyła prestiżowy laur Najlepszej Śpiewaczki Operowej w ramach ogólnopolskiej Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury. W 2016 otrzymała Nagrodę Wydawców Katolickich Feniks za płytę z mszą Józefa Zeidlera Missa Pastorita (z Sinfonią Iuventus pod dyrekcją Pawła Przytockiego). Artystka współpracuje z wiodącymi filharmoniami, ośrodkami operowymi i operetkowymi w kraju i za granicą.
Partię barytonu w Siwej mgle realizować będzie Adam Kruszewski. Absolwent stołecznej Akademii Muzycznej jest laureatem, zaliczanego do najbardziej prestiżowych w świecie, Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w ‘s-Hertogenbosch (Holandia), Konkursu im. Kiepury w Krynicy oraz międzynarodowych konkursów w Rio de Janeiro (Brazylia) i Nantes (Francja). Od wielu lat współpracuje z Operą Narodową i Teatrem Wielkim w Warszawie, na scenach których wykreował wiele znamienitych ról. Koncert poprowadzi maestro Kai Bumann, szef artystyczny FP.
_______________

Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand