Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Subiektywny Przegląd Filmowy vol 6

Gdzie?
Subiektywny Przegląd Filmowy vol 6

Wstęp 11 zł na jeden film
G. 17:00
Kedi, sekretne życie kotów POLSKI LEKTOR
Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=Dgw0dfPVM7A
G. 18:30
Dzikie róże POKAZ PRZEDPREMIEROWY (polska premiera przewidziana jest na 29.12.2017, co oznacza że w na SPF vol. 6 film zobaczymy na ponad miesiąc wcześniej) 
Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=ChTEuJqA6G4  
G. 20:15
Photon
Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=P3iwTU3j8ao
Opisy filmów:
Kedi, sekretne życie kotów
1h 20 min
Stambuł to miasto z sięgającą tysięcy lat historią i jedyne najprawdziwsze kocie imperium. Spryciara, Przylepa, Sułtan, Flirciarz, Bestia, Szajba i Cwaniak to indywidualności, które są przewodnikami po mieście.
Dzikie Róże
1 h 30 min
Reżyseria i scenariusz: Anna Jadowska
Zdjęcia: Małgorzata Szyłak
Obsada aktorska: Marta Nieradkiewicz, Michał Żurawski, Halina Rasiakówna, Konrad Skolimowski
Ewa, młoda mężatka i matka dwójki dzieci, zachodzi w ciążę z nastoletnim sąsiadem. Dziecko rodzi w tajemnicy i oddaje do adopcji. Kiedy do wsi, w której mieszka, z pracy w Norwegii wraca mąż, dochodzą go plotki o romansie żony. Napięcie między Ewą a Andrzejem narasta. Ewa czuje przytłaczającą samotność i w małżeństwie, i w małej, prowincjonalnej społeczności. Czy związek przetrwa? Czy Ewa pogodzi rolę walczącej o małżeństwo kobiety z rolą matki, która zmuszona została porzucić dziecko?
Photon
1 h45 min
Reżyseria i scenariusz: Norman Leto
Zdjęcia: Michał Marczak, Norman Leto
Muzyka: Przemysław Książek
Obsada: Andrzej Chyra, Karolina Kominek
Film PHOTON jest swoistym podsumowaniem ludzkiej wiedzy na temat życia i ewolucji. Wizualizuje to, co wiemy dziś na temat procesu tworzenia się materii. Nie jest to jednak film stricte przyrodniczy ani naukowy, w formule znanej widzom choćby z Animal Planet, ale oryginalna, ciekawa w odbiorze forma fabularyzowanego, dynamicznego przedstawienia teorii naukowych dotyczących funkcjonowania wszechświata. Pierwsza część filmu traktuje o powstawaniu materii, gwiazd i planet. Niezwykle realistyczna wizualnie historia przedstawiona jest tutaj przez narratora: postać będącą aktorską interpretacją postaci noblisty Richarda Feynmana oraz wybitnego polskiego psychiatry, Antoniego Kępińskiego. Na ekranie widzimy w tej roli Andrzeja Chyrę. W drugiej części narrator wyjaśnia, co dzisiaj wiemy (i czego nie wiemy) na temat powstawania życia. W jaki sposób uformowały się złożone systemy cząsteczkowe? Dzięki kilku przykładom zaczerpniętym z codzienności przeciętnej rodziny, poznajemy biologiczne podłoże emocji, źródła przemocy i alkoholizmu, naturę tzw. wolnej woli. W filmie zobaczymy przekrój mózgu w chwili podejmowania prostej, rutynowej decyzji. W świetle najnowszych badań naukowych pojawia się interesujące pytanie: czy tak naprawdę sami decydujemy o czymkolwiek? Takie sprawy, dotyczące bezpośrednio wszystkich ludzi, ukazane zostają na przykładzie jednego dnia z życia Wojciecha i jego żony, Emilii. W ostatnim akcie filmu przyszłość ukazana jest w formie programu telewizyjnego, oglądanego przez wspomniane małżeństwo. Przewidywania oparte są na obecnych trendach futurologii. Internet stopniowo ewoluuje w stronę specyficznej formy sztucznej inteligencji, być może nawet świadomości. Podczas gdy Emilia i Wojciech zasypiają przed ekranem, film sięga dalej, odważnie prognozując dalsze łączenie człowieka z technologią. Narracja jest tutaj niezwykle realistycznymi „ujęciami” przyszłych baz danych, miast przyszłości. Widzimy nie tylko znane z filmów sci-fi metropolie, ale również mniejsze obszary miejskie. Jak może wyglądać Płock albo Lublin za 500 lat? W dalszych prognozach film ukazuje zaskakujące rozwiązania architektoniczne oraz samo replikujące się maszyny. Jaki będzie koniec wszechświata?

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand