Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Bydgoska Akademia Sztuki

Gdzie?
Bydgoska Akademia Sztuki

Daniel Sobota. Rozum i szaleństwo - Wkład z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki.
Wykład przedstawia filozoficzne powiązanie rozumu i szaleństwa w perspektywie problemowej i historycznej, poczynając od czasów archaicznej Grecji, przez średniowiecze i czasy nowożytne, po czasy współczesne. W swojej formie wykład jest swego rodzaju kolażem, formą zmontowaną z cytatów i obrazów, które prezentowane są w formie teatralizowanej, oraz „naukowych” komenatrzy do nich. Pojawiają się takie postaci, jak Apollo, Dionizos, Sokrates, Platon, Paweł z Tarsu, Kartezjusz, Nietzsche, Kierkeagaard, Husserl, Szestow, van Gogh, Cezary Wodziński. Pomijając kwestię szaleństwa jako jednostki chorobowej, wykład skupia się na ukazaniu szaleństwo jako alter ego czystego rozumu, jako ciemna strona czystego ducha. Nawiązując do najważniejszych wydarzeń w XX i XXI wieku, prezentacja kończy się pytaniem o rozum i szaleństwo w kontekście współczesnych problemów związanych z zagrożeniem terroryzmem i kwestią emigracji.
Daniel Roland Sobota – doktor filozofii, adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Autor kilkudziesięciu artykułów oraz dwóch książek: dwutomowej monografii pt. Źródła i inspiracje Heideggerowskiego pytania o bycie (wyd. Fundacja Yakiza, Bydgoszcz 2012-2013), oraz pracy o początkach ruchu fenomenologicznego i istocie fenomenologii: Narodziny fenomenologii z ducha pytania. Johannes Daubert i fenomenologiczny rozruch (IFiS PAN, Warszawa 2017). Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Członek kilku polskich i zagranicznych towarzystw naukowych. Związany z Bydgoszczą lokalny animator kultury teatralnej, współtwórca i członek bydgoskiej grupy artystycznej Magazyn Prób Bezpsa. Wystąpił jako aktor w kilku spektaklach teatralnych i performansach. W godzinach popołudniowych zawodnik i trener piłki nożnej (UEFA B). Swoimi zainteresowaniami próbuje łączyć różne dziedziny życia: filozofię, sztukę i sport, podporządkowując je wspólnej idei przewodniej, jaką jest tematyka pytania i problemu. Orędownik postawy „wytrzymywania w pytaniu”. Oduczyciel, buntownik i eksperymentator.
Wstęp wolny

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand