Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Mistrzowie Filharmoników Berlińskich w Bydgoszczy

Gdzie?
Mistrzowie Filharmoników Berlińskich w Bydgoszczy

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Daniel Stabrawa dyrygent, skrzypce
Ignacy Miecznikowski altówka


 


Franz Schubert (1797-1828) – Rondo A-dur na skrzypce i smyczki D.438
– V Symfonia B-dur D. 485
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) – Symfonia koncertująca Es-dur KV 364
na skrzypce, altówkę i orkiestrę


 


Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29


 


Koncert kameralistów uświetni duet znakomitych polskich instrumentalistów, którzy swoją zawodową karierę rozwinęli za granicami kraju. Wystąpią w dziełach, które zaprezentują ich wirtuozowski kunszt.


Symfonia koncertująca Es dur KV 364 jest szczytowym osiągnięciem Mozarta w dziedzinie koncertu skrzypcowego. Oryginalna partytura Symfonii zaginęła (zachowały się jedynie kadencje). Ten 3-częściowy koncert ukazuje skrzypce i altówkę w pełnym blasku – partie solowe efektowne, samodzielne a jednocześnie spójne i bardzo harmonijne, gdy grają w duecie, uzupełniają się idealnie.


Franz Schubert – austriacki kompozytor, jeden z głównych przedstawicieli romantyzmu w muzyce – pisał przede wszystkim pieśni charakterystyczne dla epoki, stworzył ich ponad 600, wiele z nich do słów Goethego. Nieco zapomniane Rondo A-dur to jeden z kilku utworów skrzypcowych Schuberta. Napisał je jako zaledwie 19-letni niezależny artysta, który, zbuntowany wobec ojcowskiego zakazu komponowania, opuścił rodzinny dom. Rondo ma wiele cech mozartowskich, ale u Schuberta „barwa orkiestry smyczkowej jest ciemniejsza, „mocniej zaakcentowane zostały pomruki wiolonczel i kontrabasów”.


DANIEL STABRAWA, szef dyrygent Capelli Bydgostiensis w latach 1995–2002. Urodzony i wykształcony w Krakowie. Jest absolwentem tamtejszej Akademii Muzycznej w klasie Zbigniewa Szlezera. Laureat międzynarodowych konkursów muzycznych – m.in. Niccolo Paganiniego w Genui. Był koncertmistrzem Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie. Od 1983 gra w orkiestrze Berliner Philharmoniker; od 1986 jest pierwszym koncertmistrzem oraz solistą tej orkiestry. Prowadził od pulpitu orkiestrę kameralną Filharmoników Berlińskich podczas wielu tournée w największych salach koncertowych Europy. Jest także prymariuszem kwartetu smyczkowego Philharmonia Quartet Berlin, który w zawrotnym tempie zdobył międzynarodowe uznanie i renomę, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych – od Japonii po Stany Zjednoczone. Daniel Stabrawa występuje regularnie jako solista – z różnymi orkiestrami, od Skandynawii po Amerykę Południową, a także z recitalami – w czołowych ośrodkach muzycznych świata. Prowadzi także działalność dyrygencką. Z Capellą Bydgostiensis koncertował m.in. w Szwajcarii oraz nagrał kilka płyt dla CD Accord i Cavalli-Records.


IGNACY MIECZNIKOWSKI także pochodzi z Krakowa. Studiował skrzypce pod kierunkiem Pétera Csaba oraz altówkę w Konserwatorium w Lyonie. Tam w 1998 został przyjęty do klasy solistów prowadzonej przez Tasso Adamopoulosa, a dwa lata później otrzymał dyplom muzyka solisty. Nabył doświadczenie, grając od 1996 w różnych francuskich zespołach. W 1998 został głównym altowiolistą w Orchestre de l’Opéra National w Lyonie, następnie od 2009 pełni tę funkcję w Berliner Philharmoniker.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand