Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Żony stanu, dziwki rewolucji a może i uczone białogłowy

Gdzie?
Żony stanu, dziwki rewolucji a może i uczone białogłowy
Żony stanu, dziwki rewolucji a może i uczone białogłowy

SPEKTAKL

duża scena

TEKST, DRAMATURGIA, KOSTIUMY

Jolanta Janiczak

REŻYSERIA

Wiktor Rubin

KOSTIUMY, VIDEO

Hanna Maciąg

REŻYSERIA ŚWIATŁA

Michał Głaszczka

SCENOGRAFIA

Michał Korchowiec

ASYSTENT REŻYSERA

Maciej Pesta

INSPICJENT

Mateusz Stebliński

WYSTĘPUJĄ

Beata Bandurska, Magdalena Celmer, Martyna Peszko, Sonia Roszczuk, Małgorzata Trofimiuk, Małgorzata Witkowska, Mirosław Guzowski, Roland Nowak, Maciej Pesta, Marcin Zawodziński

Théroigne de Méricourt, feministyczna działaczka rewolucji francuskiej, walcząca o prawa kobiet obywatelek, o równość, wolność, solidarność.

 

Jej nazwisko nie pojawia się jednak obok Dantona i Robespiera, nie mam jej w podręcznikach i encyklopediach. Jej działalność i poświęcenie sprawom kobiet zostało nagodzone linczem, którego sprawczyniami były kobiety, o prawa których bezkompromisowo walczyła. Jej poglądy i postulaty były za radykalne również dla liderów Rewolucji Francuskiej. Jej odwaga i zaangażowanie zostały  przez historię przykryte diagnozą szaleństwa, fanatyzmu politycznego. Postać Théroigne de Méricourt  jest dla twórców spektaklu pretekstem do zastanowienia się nad  ideami, metodami, narzędziami, które mogły by obudzić rewolucyjny zryw dzisiaj, teraz, w XXI wieku. Czy radykalizm zwany często fanatyzmem jest skuteczną metodą budzenia uśpionych obywateli? Jak zbudzić w sobie odwagę, entuzjazm i wiarę w możliwość zmiany.         
do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand