Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Transmisja z Metropolitan Opera: Eugeniusz Oniegin

Gdzie?
Transmisja z Metropolitan Opera: Eugeniusz Oniegin
8 października w wybranych kinach sieci Multikino, po raz pierwszy zagości na żywo Metropolitan Opera z Nowego Jorku. Widzowie 10 kin sieci Multikino zobaczą cały sezon 2016-17 oper z najsłynniejszej sceny operowej świata na żywo z polskimi napisami! 

Sezon 2016-17 transmisji z cyklu "The Met: Live in HD" startuje 8 października nową inscenizacją "Tristana i Izoldy" Richarda Wagnera w reżyserii Mariusza Trelińskiego i pod kierownictwem muzycznym Sir Simona Rattle’a. To druga w historii realizacja przygotowana wspólnie przez słynną nowojorską scenę i Teatr Wielki-Operę Narodową w Warszawie.

"Tristan i Izolda" będzie setną transmisją tego szalenie popularnego cyklu. Przedstawienie za pośrednictwem okołoziemskiego satelity obejrzą widzowie 70 krajów, zgromadzeni w ponad 2.000 kin, teatrów, oper i filharmonii. Na "The Met: Live in HD" sprzedano do tej pory ponad 20 milionów biletów.

11. sezon transmisji to 10 przedstawień na żywo ze sceny nowojorskiej The Metropolitan Opera, która tym razem zagra w swojej siedzibie łącznie 225 spektakli. Widzowie transmisji obejrzą 5 nowych inscenizacji (w tym jedno dzieło napisane w 2000 roku), 3 opery, których dotąd nie pokazywano w ramach cyklu, a także 2 wcześniej prezentowane, ale w nowej obsadzie.

Kierownictwo Met jak zwykle zaprosiło do współpracy najbardziej pożądanych śpiewaków świata. Nina Stemme, Plácido Domingo, Diana Damrau, Vittorio Grigolo, Kristine Opolais, Renée Fleming, Elīna Garanča, Simon Keenlyside, Sonya Yoncheva, Thomas Hampson, Anna Netrebko, Dmitri Hvorostovsky, Nadine Sierra, Alice Coote, Matthew Polenzani - to tylko początek imponującej listy. Za pulpitem staną uznani dyrygenci. Nie zabraknie oczywiście legendarnego Jamesa Levine’a, dyrektora muzycznego Met, który od tego sezonu będzie nosił tytuł honorowego dyrektora muzycznego Met, a jego poprzednie stanowisko obejmie Yannick Nézet-Séguin.

"Setna transmisja będzie dla nas historyczną chwilą - powiedział Peter Gelb, dyrektor generalny Met i pomysłodawca cyklu. - Jesteśmy niesłychanie wdzięczni wszystkim artystom i całej obsłudze technicznej. Za każdym razem niesłychanie starają się, by kolejna transmisja była lepsza od poprzedniej. Dziękujemy również widzom na całym świecie, którzy w soboty zasiadają w salach kinowych właśnie z powodu Met".

Realizatorzy transmisji tradycyjnie już zadbają o dodatkowe atrakcje: wywiady z artystami, wizyty za kulisami, w pracowniach teatralnych czy na próbach do kolejnych spektakli.

Sezon 2016-17 to kolejny ważny jubileusz. Tym razem zespół Met - założony w 1883 roku - będzie świętował 50-lecie swojej działalności w Lincoln Center. Pierwsze przedstawienie w nowym gmachu operowym Met dała w roku 1966.

Od czasu swej inauguracji w 2006 roku "The Metropolitan Opera: Live in HD" jest najpopularniejszym na świecie cyklem transmisji HD LIVE. Ryzyko, które podjęła nowojorska scena, przerodziło się w największy z możliwych sukces w dziedzinie kontentu alternatywnego dla kin.

O cyklu "The Metropolitan Opera: Live in HD"

Jak to się zaczęło
Przedsięwzięcie "The Met: Live in HD" nawiązuje do bogatej, ponad 80-letniej tradycji słynnych transmisji radiowych spektakli tego nowojorskiego teatru. Pomysłodawcą cyklu jest obecny dyrektor generalny The Metropolitan Opera - Peter Gelb, od lat związany z branżą telewizyjną. 30 grudnia 2006 roku po raz pierwszy w historii popłynął w eter operowy obraz i dźwięk w formacie HD & DD Surround; pokazano "Zaczarowany flet" Mozarta. Spektakl obejrzało wtedy 30.000 widzów zgromadzonych w 150 salach na terenie USA. Sukces kasowy i frekwencyjny sprawił, że do projektu natychmiast przyłączyły się ośrodki z całego świata.

Naprawdę na żywo
Cyfrowy sygnał o wysokiej rozdzielczości dociera do adresata za pomocą satelity okołoziemskiego zaledwie z kilkusekundowym opóźnieniem. W Europie - mimo sześciogodzinnej różnicy czasu - przedstawienia można oglądać na żywo wieczorem, a to dlatego, że Met, jak nazywają swój teatr nowojorczycy, gra w soboty dwa spektakle: pierwszy wczesnym popołudniem, a drugi wieczorem. Transmitowany jest ten popołudniowy. Przed każdą transmisją odbywają się w trakcie wcześniejszych przedstawień dodatkowe próby kamerowe, aby podczas przekazu na żywo obraz z kilkunastu kamer był idealnie zsynchronizowany z wydarzeniami na scenie.

Liczby
Na cykl "The Met: Live in HD" sprzedano do tej pory ponad 20 milionów biletów. Transmisje nowojorskich spektakli oglądają widzowie 70 krajów świata zgromadzeni w ponad dwóch tysiącach sal kinowych, filharmonicznych i teatralnych. Do dziś zaprezentowano w ramach tego cyklu blisko 100 przedstawień - od klasyki po dzieła współczesne. Najpopularniejsze tytuły pokazywane są ponownie, jednak za każdym razem w innej obsadzie.

Teatr gwiazd
Nowojorska The Metropolitan Opera od początku swej działalności (1883) słynie nie tylko z występów doskonałych śpiewaków i dyrygentów, ale także z kreowania ich karier. Nic więc dziwnego, że każdy chce stanąć na jej scenie. O ten przywilej starali się najwięksi, z Marią Callas na czele. Od ponad 40 lat o muzyczny poziom Met dba charyzmatyczny James Levine, dyrygent, który poprowadził tu ponad 2.500 przedstawień. Od sezonu 2016-17 wpierać go będzie Yannick Nézet-Séguin.

Polacy w Met
Nasi najlepsi wokaliści - obecnie Mariusz Kwiecień, Piotr Beczała, Aleksandra Kurzak, Artur Ruciński i Andrzej Dobber, a wcześniej Teresa Żylis-Gara, Małgorzata Walewska, Wiesław Ochman, Adam Didur, bracia Reszke czy wreszcie wyjątkowo ubóstwiana przez Amerykanów Marcelina Sembrich-Kochańska - występowali i wciąż występują na deskach tego teatru.

Podczas transmisji
Spektakle prezentowane są z polskimi napisami. Widzowie mają do dyspozycji również programy z obsadą i streszczeniem libretta pokazywanej opery. Podczas przerw w transmisji kamera zagląda za kulisy i na sale prób. Można też posłuchać wywiadów z artystami występującymi w przekazywanym na żywo przedstawieniu. Operatorzy śledzą także zmiany dekoracji, których dokonuje świetnie wyszkolona armia pracowników sceny - tego wszystkiego nie mogą zobaczyć widzowie zasiadający na widowni Met.

Harmonogram Transmisji Metropolitan Opera HD Live w sezonie 2016-17:

Richard Wagner
Tristan und Isolde
Tristan i Izolda
Premiera sezonu
8 października 2016 | sobota | 18:00
dyrygent: Sir Simon Rattle
reżyseria: Mariusz Treliński
scenografia: Boris Kudlička
kostiumy: Marek Adamski
światło: Marc Heinz
projekcje wideo: Bartek Macias
choreografia: Tomasz Wygoda
w rolach głównych: Nina Stemme, Ekaterina Gubanova, Stuart Skelton, Evgeny Nikitin, René Pape
Przedstawienie trwa około 4 godzin i 50 minut (w tym 2 przerwy).


Wolfgang Amadeus Mozart
Don Giovanni, ossia il dissoluto punito
Don Juan albo Rozpustnik ukarany
Nowa Obsada
22 października 2016 | sobota | 18:55
dyrygent: Fabio Luisi
reżyseria: Michael Grandage
scenografia i kostiumy: Christopher Oram
światło: Paule Constable
choreografia: Ben Wright
w rolach głównych: Hibla Gerzmava, Malin Byström, Serena Malfi, Paul Appleby, Simon Keenlyside, Adam Plachetka, Matthew Rose, Kwangchul Youn
Przedstawienie trwa około 3 godzin i 25 minut (w tym 1 przerwa).

Kaija Saariaho
L’Amour de loin
Miłowanie z daleka
Premiera sezonu / Po raz pierwszy w Met 
10 grudnia 2016 | sobota | 18:55        
dyrygent: Susanna Mälkki
reżyseria: Robert Lepage
scenografia i kostiumy: Michael Curry
światło: Kevin Adams
świetlne pejzaże: Lionel Arnould
w rolach głównych: Susanna Phillips, Tamara Mumford, Eric Owens
Przedstawienie trwa około 2 godzin i 35 minut (w tym 1 przerwa).

Giuseppe Verdi
Nabucco
Nabuchodonozor
Po raz pierwszy HD
7 stycznia 2017 | sobota | 18:55
dyrygent: James Levine
reżyseria: Elijah Moshinsky
scenografia: John Napier
kostiumy: Andreane Neofitou
światło: Howard Harrison
w rolach głównych: Liudmyla Monastyrska, Jamie Barton, Russell Thomas, Plácido Domingo, Dmitry Belosselskiy
Przedstawienie trwa około 2 godzin i 45 minut (w tym 1 przerwa).


Charles Gounod
Roméo et Juliette
Romeo i Julia
Premiera sezonu 
21 stycznia 2017 | sobota | 18:55   
dyrygent: Gianandrea Noseda
reżyseria: Bartlett Sher
scenografia: Michael Yeargan
kostiumy: Catherine Zuber
światło: Jennifer Tipton
choreografia: Chase Brock
w rolach głównych: Diana Damrau, Vittorio Grigolo, Elliot Madore, Mikhail Petrenko
Przedstawienie trwa około 3 godzin i 5 minut (w tym 1 przerwa).Antonín Dvořák
Rusalka
Rusałka
Premiera sezonu
25 lutego 2017 | sobota | 18:55   
dyrygent: Sir Mark Elder
reżyseria: Mary Zimmerman
scenografia: Daniel Ostling
kostiumy: Mara Blumenfeld
światło: T.J. Gerckens
choreografia: Austin McCormick
w rolach głównych: Kristine Opolais, Katarina Dalayman, Jamie Barton, Brandon Jovanovich, Eric Owens
Przedstawienie trwa około 3 godzin i 40 minut (w tym 2 przerwy).


Giuseppe Verdi
La traviata
Nowa obsada
11 marca 2017 | sobota | 18:55
dyrygent: Nicola Luisotti
reżyseria: Willy Decker
scenografia i kostiumy: Wolfgang Gussmann
światło: Hans Toelstede
choreografia: Athol Farmer
w rolach głównych: Sonya Yoncheva, Michael Fabiano, Thomas Hampson
Przedstawienie trwa około 2 godzin i 35 minut (w tym 1 przerwa).


Wolfgang Amadeus Mozart
Idomeneo, rè di Creta
Idomeneusz, król Krety
Po raz pierwszy w HD
25 marca 2017 | sobota | 17:55     
dyrygent: James Levine
reżyseria, scenografia i kostiumy: Jean-Pierre Ponnelle
światło: Gil Wechsler
w rolach głównych: Elza van den Heever, Nadine Sierra, Alice Coote, Matthew Polenzani, Alan Opie
Przedstawienie trwa około 4 godzin (w tym 2 przerwy).


Piotr Iljicz Czajkowski
Евгений Онегин
Eugeniusz Oniegin
Nowa obsada
22 kwietnia 2017 | sobota | 18:55
dyrygent: Robin Ticciati
inscenizacja: Deborah Warner
reżyseria: Fiona Shaw
scenografia: Tom Pye
kostiumy: Chloe Obolensky
światło: Jean Kalman
projekcje wideo: Finn Ross, Ian William Galloway
choreografia: Kim Brandstrup
w rolach głównych: Anna Netrebko, Elena Maximova, Alexey Dolgov, Dmitri Hvorostovsky, Štefan Kocán
Przedstawienie trwa około 3 godzin i 40 minut (w tym 2 przerwy).


Richard Strauss
Der Rosenkavalier
Kawaler z różą
Premiera sezonu
13 maja 2017 | sobota | 18:30
dyrygent: Sebastian Weigle
reżyseria: Robert Carsen
scenografia: Paul Steinberg
kostiumy: Brigitte Reiffenstuel
światło: Robert Carsen, Peter Van Praet
w rolach głównych: Renée Fleming, Elīna Garanča, Erin Morley, Matthew Polenzani, Marcus Brück, Günther Groissböck
Przedstawienie trwa około 4 godzin i 15 minut (w tym 2 przerwy).
_______________________________________________________________________
Dyrekcja Met uprzejmie informuje, że repertuar i obsady mogą ulec zmianie.
Opracowano na podstawie materiałów nadesłanych przez Met.

Transmisja w jakości obrazu HD i dźwięku DD Surround z polskimi napisami.

Transmisje z Metropolitan Opera zobaczymy w 10 kinach sieci Multikino:
Bydgoszcz
Gdańsk
Gdynia
Jaworzno
Koszalin
Olsztyn
Poznań Malta
Szczecin
Warszawa Złote Tarasy
Zabrze

Ceny biletów na transmisje Metropolitan Opera w sezonie 2016-17:
Bydgoszcz, Jaworzno, Koszalin, Olsztyn, Zabrze:
40 zł - bilet normalny
35 zł - bilet ulgowy (dla uczniów i studentów z ważną legitymacją) 
35 zł - bilet Senior (dla osób powyżej 60 roku życia)
45 zł - bilet grupowy (dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób)
30 zł - bilet szkolny (dla zorganizowanych grup szkolnych powyżej 30 uczniów)
30 zł - bilet "Karnet" - UWAGA! Cena za jedną transmisję przy zakupie karnetu na 10-8 transmisji. Karnety w sprzedaży do 10 grudnia 2016.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand