Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Bydgoskie Studio Eksperymentu - Piotr Grygor / Ryuzo Fukuhara / Jacek Buhl

Gdzie?
Bydgoskie Studio Eksperymentu - Piotr Grygor / Ryuzo Fukuhara / Jacek Buhl

Bydgoskie Studio Eksperymentu:
kurator: Piotr Grygor
występują: Ryuzo Fukuhara, Jacek Buhl


Audiowizualny biofeedback–performance na tancerza i instrumentalistów. Fale mózgowe tancerza, tłumaczone w czasie rzeczywistym na dźwięk i animacje, budują strukturę performansu i materiał do improwizacji. Jednocześnie gesty instrumentalistów dostarczają nowych bodźców dla tancerza, co znajduje bezpośrednie odzwierciedlenie w generowanych z elektrycznej aktywności jego mózgu formach graficznych i dźwiękowych. Tym samym otrzymujemy otwartą formę z wielokrotnymi sprzężeniami zwrotnymi pomiędzy uczestnikami działania.


PIOTR GRYGOR KURATOR Artysta audiowizualny i wykładowca akademicki. Zajmuje się multimediami, sztuką generatywną, procesualną, algorytmiczną, audio–performance i muzyką improwizowaną. Tłumaczy procesy życiowe organizmów na dźwięk i obraz, muzykuje z roślinami i owadami, maluje falami mózgowymi. Rozwija koncepcję bionicznej improwizacji audiowizualnej – otwartych, reaktywnych środowisk, wzorowanych na naturalnych habitatach bądź procesach. Eksploruje różnorodne techniki syntezy video i audio. W sytuacjach performatywnych, najchętniej sięga po analogową elektronikę, umożliwiającą kompleksowe, niepowtarzalne zachowania i stały napływ generatywnych i reaktywnych form audiowizualnych. Pomysłodawca, uczestnik i kurator działań interdyscyplinarnych, integrujących obraz, dźwięk, ruch, improwizację i interakcję. Autor performance’ów i warsztatów, opierających się o transpozycje procesów życiowych organizmów na dźwięk i obraz, takich jak Dźwięki Roślin, czy Koncerty na fale mózgowe. Związany ze środowiskiem muzyki improwizowanej i elektronicznej, bydgoskiego Centrum Sztuki MÓZG.


RYUZO FUKUHARA Urodzony w 1965 roku w Japonii. Ryuzo Fukuhara ukończył Uniwersytet Sztuk Pięknych w Nagoi w Japonii w 1989 roku, gdzie specjalizował się w projektowaniu eksperymentalnym. W trakcie studiów zaczął tańczyć z dwoma ważnymi tancerzami Butoh, Semi-Maru z grupy Sankaijuku oraz Min Tanaką, od których nauczył się techniki Butoh. W 2000 roku swoją pracę z tańcem zaprezentował w Europie. Podczas swojego pobytu na rezydencji artystycznej w uropie, Ryuzo opracował własną metodę tańca i w  2006 roku zdobył 2. nagrodę na konkursie tańca solowego na 11MASDANZA –Międzynarodowym Festiwalu Tańca Współczesnego na Wyspach Kanaryjskich w Hiszpanii. W 2010 roku został zaproszony do prowadzenia mistrzowskiej klasy tańca w Arsenale della Danza na La Biennale di Venezia we Włoszech. W 2016 roku został zaproszony jako wykładowca gościnny na podyplomowy kurs teatralny oraz mistrzowską klasę tańca na Uniwersytecie Towson w USA. Ryuzo uczy tańca Butoh na Wydziale Sztuk Uniwersytetu w Lublanie, w Słowenii, od 2013 roku.


JACEK BUHL Perkusista związany z bydgoskim klubem Mózg. Obecnie jego gra podąża w dwóch kierunkach: z jednej strony transowe, repetytywne rytmy inspirowane „Riddim: Claves of African Origin” Billego Martina, afrykańską muzyką klubową czy lizbońskim labelem Principe, a z drugiej kolektywna, swobodna improwizacja w duchu Tony Oxley’a, Paula Lovensa czy Toshiego Tsuchitoriego. Jacek Buhl grę na perkusji rozpoczynał w zespole Variete, a następnie nagrywał i występował w kilku istotnych składach dla sceny jassowej i post jassowej, m.in. Trytony, Syfon, The Cyclist, Spejs. Obecne najważniejsze składy Jacka to IIALAIMEDAII, trio Jachna/Mazurkiewicz/Buhl, KWARTET (Mełech, Królikowski, Majewski, Buhl) oraz duety: bębnowy z Piotrem Dąbrowskim i elektroakustyczny z Piotrem Grygorem.


Bydgoskie Studio Eksperymentu jest częścią projektu The Platform of Newly Created Trangressive Sounds wpisanego do aplikacji Miasta Bydgoszczy w ramach ubiegania się o wejście do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Projekt realizowany ze środków programu Bydgoszcz Miasto Muzyki UNESCO.


Chcemy, aby Twoje doświadczenie na wydarzeniu było jak najbardziej komfortowe. Jeśli potrzebujesz tłumacza języka migowego, opiekuna dla osoby o specjalnych potrzebach, lub masz inną potrzebę, daj nam znać


Zapraszamy do kontaktu:
Telefon: 52 32 55 545 (Sekcja SPLOT)
E-mail: splot@mck-bydgoszcz.pl


 ______________________
Kalendarz wydarzeń
 odbywających się w  Bydgoszczy  miej zawsze pod ręką dzięki  aplikacji mobilnej  (Android i iOS). 
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres  wydarzenia@visitbydgoszcz.pl  
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand