Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Festiwal Prapremier 2022 - JA, WOJNA I PLASTIKOWY GRANAT | szkic sceniczny

Gdzie?
Festiwal Prapremier 2022 -   JA, WOJNA I PLASTIKOWY GRANAT | szkic sceniczny

Informacje od Organizatora:
reżyseria Magda Szpecht
autor Nina Zakhozhenko
przekład z ukraińskiego na polski Anna Korzeniowska-Bihun
przekład z ukraińskiego na angielski Valeria Kosmidaylo
występują aktorzy Zespołu Teatru Polskiego w Bydgoszczy
kompilacja sztuk jednoaktowych
Ludzie się zakochują, biorą rozwody, wychowują dzieci, leczą zęby, a w tym samym czasie wrogie myśliwce przelatują po niebie, po ulicach jeżdżą czołgi, zmieniając na zawsze tak zwyczajne poczucie wolności i bezpieczeństwa.
“Ja, wojna i plastikowy granat” to zbiór 7 krótkich opowiadań pokazujących życie i śmierć ukraińskich cywilów w pierwszych miesiącach rosyjskiej pełnoskalowej inwazji. Opowiadają o krwawej zbiorowej traumie i nowej rzeczywistości, jaką zbudowała. Znajdziecie w nich różne strategie przetrwania, nowe role płciowe, analogie historyczne i wewnętrzne kryjówki.
Czy można przerwać krąg przemocy? Czy możliwa jest ucieczka do normalności? Czy zaklęcie uśmiercające rzucone przez Voldemorta zamieni się w magiczną bliznę Harry’ego Pottera?
To opowieści o wielkiej wojnie i małym człowieku, który odnajduje w sobie znacznie więcej siły i odwagi, niż się spodziewał.
o autorce
NINA ZAKHOZHENKO
dramaturżka i twórczyni teatralna z Kijowa, obecnie mieszkająca we Lwowie. Jest absolwentką teorii literatury i dramatu na Uniwersytecie Narodowym „Akademii Kijowsko-Mohylańskiej”.
Współpracowała z wieloma teatrami rządowymi i pozarządowymi jako artystka cyfrowa, menedżerka kultury oraz dramaturżka.
Była m.in. tłumaczką i dramaturżką spektaklu „Philoctetes. The ancient rave” (na podstawie tekstów H. Müllera i Sofoklesa, Lwowski Teatr Dramatyczny im. Łesi Ukrainki, Lwów, 2020) oraz współautorką „People’s commissariats” ( 2021, Teatr Publicist, Charków).
Premiera jej sztuki „Siedem pierwszych dzieł Aliny” w Nowym Teatrze na Peczersku w Kijowie nie odbyła się z powodu wybuchu wojny w Ukrainie. Ostatnia premiera – spektakl „I’m Ok” – opowiadający o życiu nastolatków w okupowanej Buczy – odbyła się 1 lipca 2022 roku w Charkowskim Teatrze Lalek.
Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, napisała serię krótkich dramatów o poczuciu wolności i bezpieczeństwa w czasie wojny.
Większość z tych tekstów została wykorzystana w sztuce „Ja, wojna i granat zabawka”.


 ______________________
Kalendarz wydarzeń
 odbywających się w  Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).        
______________________      
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl              
______________________      
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand