Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

BYDGOSZCZ PRZEMYSŁOWA DAWNIEJ I DZIŚ. Przemysł bydgoski jako produkt kulturalny i turystyczny

Gdzie?
BYDGOSZCZ PRZEMYSŁOWA DAWNIEJ I DZIŚ. Przemysł bydgoski jako produkt kulturalny i turystyczny

Zapraszamy na spotkanie z redaktorami i autorami zbioru studiów pt. „Bydgoszcz przemysłowa dawniej i dziś. Przemysł bydgoski jako produkt kulturalny i turystyczny”. Spotkanie odbędzie się w piątek, 3 grudnia 2021 o godz. 18:00 w Salonie Hoffman KPCK w Bydgoszcz, pl. Kościeleckich 6. Wstęp wolny. Współorganizatorem wydarzenia jest Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy.
Geneza książki sięga 2018 roku. Wówczas włodarze Bydgoszczy doceniając znaczenie dziedzictwa przemysłowego ogłosili rok 2018 Rokiem Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego. W ramach tego szczególnego roku, jesienią, w Muzeum Wodociągów, w Hali Pomp przy ul. Gdańskiej 242, odbyła się popularno-naukowa konferencja „Znaki – Bydgoszcz przemysłowa dawniej i dziś. Przemysł Bydgoszczy jako produkt kulturalny i turystyczny”. Podczas konferencji, dwudziestu trzech prelegentów opowiadało o rozwoju bydgoskiego przemysłu na przestrzeni dwóch minionych wieków oraz jego wpływie na życie mieszkańców. Organizatorami konferencji były Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy – spółka z o.o. (MWiK) i Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy, zaś współorganizatorami: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz bydgoskie uczelnie: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy oraz Wyższa Szkoła Gospodarki.
Wygłoszone wówczas referaty dały podstawę do przygotowania publikacji, która otrzymała pozytywną opinię recenzentów: Rektora UKW – prof. dr. hab. Jacka Woźnego oraz prof. dr. hab. inż. Andrzeja Tomporowskiego z PBŚ. Skład i druk książki przy dofinansowaniu przez MWiK jest dziełem Wydawnictwa Uczelnianego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.
W książce znalazło się dwanaście tekstów autorstwa: Arkadiusza Kalińskiego, Andrzeja Borsuka, Ryszarda Chodyny, Bogny Derkowskiej-Kostkowskiej, Bartłomieja Bromberka, Adama Koseckiego, Tomasza Sypniewskiego oraz pracowników Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego – Zbigniewa Zyglewskiego, Wojciecha Tomasika, Katarzyny Grysińskiej-Jarmuły, Sławomira Kamosińskiego i Agnieszki Wysockiej. Zróżnicowane podejście do nakreślonej w książce tematyki (techniczne, społeczne, gospodarcze, artystyczne, historyczne) pozwala spojrzeć „świeżym okiem” na kilka aspektów przemysłu bydgoskiego, utrwalonych w życiu miasta dawniej i dzisiaj. Publikacja zostanie udostępniona również w wersji elektronicznej w bibliotekach cyfrowych.


______________________
Kalendarz wydarzeń  
odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki   aplikacji mobilnej   (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand