Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Festyn Osiedlowy z okazji 100-lecia włączenia Czyżkówka do Bydgoszczy

Festyn Osiedlowy z okazji 100-lecia włączenia Czyżkówka do Bydgoszczy

W najbliższą sobotę 18 września wspólnie z Radą Osiedla Czyżkówko w Bydgoszczy zapraszamy wszystkich mieszkańców Bydgoszczy na Festyn Osiedlowy z okazji 100-lecia włączenia Czyżkówka do Bydgoszczy. To wydarzenie wybrane przez mieszkańców jako mały projekt społeczny w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim.


 


Termin: sobota 18.09.2021 r.


Miejsce: Plac zabaw w rejonie ulic  Siedlecka-Chmielna-Byszewska (powstały dzięki BBO)


Czas trwania imprezy 12.00-19.00


 


Czyżkówko (dawniej Szuszkówka) – jest to osiedle położona w zachodniej części Bydgoszczy. Czyżkówko usytuowane jest w północno-zachodniej części miasta między dzielnicami Flisy na zachodzie, Okole na południu oraz Jachcice i Piaski na wschodzie. Granicę wschodnią stanowi Brda, południową: Kanał Bydgoski i ulica Grunwaldzka, zaś zachodnią granica miasta z kompleksem tzw. Lasu Bydgoskiego. Historycznie do Bydgoszczy Czyżkówko włączone zostało w 1920 r.


 


W roku 1935 redaktor Wincenty Sławiński wydał pracę pt. „Babia Wieś, z legend podmiejskich starej Bydgoszczy”, w której zamieścił m.in. legendę o Czyżkówku. Według niej przy drodze z Bydgoszczy do Koronowa znajdowało się z dawien dawna kilka chałup, z których najokazalsza należała do kowala. Pewnego dnia młody rycerz, zatrzymawszy się tutaj dla okucia swego konia, zadurzył się w miejscowej dziewczynie, która bawiła się z czyżykiem zamkniętym w klatce. Młodzian postanowił napisać do niej list o swoim uczuciu. Nie znał ani imienia, ani adresu. Zaadresował „Czyżkówko” i list polecił pannie dyskretnie doręczyć. Sługa choć wierny, czytać nie umiał. Pismo do kasztelana pomylił z pismem do panny. Pan kasztelan błąd naprawił. Z odnalezieniem miejscowości kłopotów nie było, wszak kowal był tu jedynym. Tak to miejscowość Czyżkówkiem nazwano. Mawiano wtedy: „Jeśli waszmość boli główka jedź na łowy do Czyżkówka


 


W ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego na Czyżkówku powstały m.in. nowe chodniki przy Wiejskiej i Karolewskiej, zmodernizowane 3 place zabaw czy też parking przy cmentarzu. Obecnie trwają prace na ulicy Żnińskiej przy układaniu nawierzchni z płyt ażurowych.


Szczegółowy program festynu:


12.00 - 13.00    - muzyka mechaniczna


13.00 - 13.45     - Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie” z Młodzieżowego Domu Kultury nr 4 w  Bydgoszczy


13.45 - 14.30       - występy przedszkolaków z Czyżkówka:  1. Przedszkole Publiczne „Iguś”

  2. Niepubliczne Przedszkole „Ekolaki”

  3. Parafilalne Przedszkole Niepubliczne św. Antoniego z Padwy


14.30 – 15.30  -  oficjalne otwarcie- wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury nr 6 w Bydgoszczy       


15.30    - Orkiestra Dęta i Zespół Taneczny „Mażoretek” z Chełmińskiego Domu Kultury


16.45   - Kris Forbot Band    


18.00   - Folk Lady                                          


19.00   - muzyka mechaniczna DJ Willson


Konferansjer – Jacek Pawlewski


 


Dla dzieci – “dmuchańce”, animatorki, konkursy z nagrodami, słodycze i inne atrakcje. Poczęstunek dla mieszkańców i niespodzianki.


Na festynie również:


- Ok. godz. 16.00-17.00 gościć będziemy autora książki "Czyżkówko" - Pana dr. hab. Marka Jeleniewskiego, którego czytelnicy będą mogli poprosić o autograf.


- Obecni  rekwizytorzy w strojach wojskowych od 1920 roku do czasu II Wojny Światowej.


- Istnieje możliwość strzelania z broni pneumatycznej do tarczy, mini zawody strzeleckie dla dzieci, wystawa akcesoriów wojskowych z możliwością przymiarki wybranych elementów wyposażenia wojskowego.


- Namioty i punkty promocyjne, min. szkół językowych ARA i TIC TAK TOE, BHN "Visla", WOT, Nadleśnictwo Żołędowo, Straż Miejska, SANEPID.


- Będzie możliwość wzięcia udziału w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań 2021.


 


____________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand