Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Nocne zwiedzanie

Gdzie?
Nocne zwiedzanie

Zwiedzanie wystawy stałej: Bibliotheka Bernardina
Bibliotheka Bernardina jest najstarszym i największym z zachowanych w Bydgoszczy księgozbiorów. Dawniej należała do zakonu bydgoskich bernardynów. Składa się z ponad 1,5 tys. starych druków, a jej początki sięgają XV w. Ekspozycja znajduje się w pomieszczeniu stylizowanym na wzór wąskiej gotyckiej celi bibliotecznej, przypominającej librarię zakonną. W zbiorze pobernardyńskim znajdują się druki unikatowe, będące jedynymi zachowanymi na świecie egzemplarzami, np. Reguła Hieronima Savonaroli z 1489 r. Są tu także dzieła, które wywarły wielki wpływ na historię ludzkości, jak pierwsze wydanie z 1485 r. Młota na czarownice, jednej z najbardziej znanych i  demonicznych książek w dziejach drukarstwa.
Miejsce zbiórki: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Długa 41 (przy portierni).
Godziny oprowadzania:
18:00-18:30
19:00-19:30
20:00-20:30
21:00-21:30
Wstęp wolny.
Zwiedzanie wystawy czasowej: Za stolikiem ze Stolnikiem. Twórczość Stanisława Moniuszki w zbiorach WiMBP w Bydgoszczy.
Ekspozycja przygotowana w ramach obchodów Roku Moniuszkowskiego. Jej celem jest przypomnienie postaci i dorobku twórcy, na co pozwala bogactwo zbiorów bydgoskiej Książnicy. Na wystawie można zobaczyć cymelia muzyczne, pierwodruki i najstarsze wydania dzieł kompozytora, uzupełnione o rękopisy, materiały ikonograficzne (rysunki, szkice i akwarele przedstawiające projekty sceniczne, kostiumy i dekoracje), a także fotografie, plakaty i ulotki dotyczące inscenizacji muzycznych i teatralnych utworów Moniuszki.
Miejsce ekspozycji: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Sala Wystawowa, ul. Jana Kazimierza 2 (wejście od strony ulicy)
Godziny zwiedzania: 18:00-22:00
Wstęp wolny.
Introligatornia (ul. Długa 39) – działa od 1923 roku do dziś przy WiMBP w Bydgoszczy i jest jedną z atrakcji Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH₂O. Zwiedzający będą mogli zobaczyć zabytkową prasę introligatorską, gilotynę do obcinania książek, nożyce introligatorskie, prasę żelazną, a także będą świadkami pokazu introligatorskiego.
Godziny wejść dla zwiedzających: 18.00 – 22.00
Pokaz introligatorski – 18.30, a każdy kolejny co godzinę.
Wstęp wolny. 


____________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand