Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Pieśni naszych przodków. Julia Doszna i Antoni Pilch

Gdzie?
Pieśni naszych przodków. Julia Doszna i Antoni Pilch

Po ich entuzjastycznym przyjęciu przez publiczność, w październiku 2018, będziemy mieli przyjemność ponownie wrócić do muzyki inspirowanej XIX wiecznymi pieśniami ludowymi. Na koncert zapraszamy 11 kwietnia 2019, o godz. 18.00. Bilety w cenie 15 zł do nabycia w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz przez internet na www.biletyna.pl.
Julia Doszna i Antoni Pilch to duet szczególny. Spotkanie znanej łemkowskiej pieśniarki, która od lat popularyzuje kulturę Łemków, stworzyła zespół Wereteno, dokonała licznych nagrań płytowych i filmowych, koncertowała w kraju i na świecie oraz lutnisty, śpiewaka, pedagoga, animatora muzyki dawnej, założyciela zespołu Bractwa Lutni (płyta „Pacierz Polski”) i Akademii Tradycji (płyta „Pieśni Rzeczypospolitej Wielu Narodów” oraz płyty autorskie „Pątnik” i „Pieśni Słonne”), gospodarza Dworu na Wysokiej, dało ciekawe i cenne połączenie ludowej tradycji i jej szczególnego, staroruskiego rytu z estetyką odtwórców autentycznej muzyki dawnej a także symboliczną dla tego obszaru muzyki lutnią.
Program przygotowany przez oboje artystów to głównie Pieśni zanotowane przez Oskara Kolberga, wykonywane i akompaniowane według wzorów z XVI i XVII w, do których te utwory bardzo często nawiązują w melodii i treści. Repertuar wzbogacają starodawne pieśni łemkowskie i muzyka lutniowa, tworząca wyjątkowe, bardzo stylowe tło, dla całości repertuaru.  Dla współczesnych odbiorców ludowe pieśni z XIX w zebrane przez Kolberga są zaskoczeniem, gdyż wydają się przewyższać głębią tekstu i pięknem melodii znane dziś pieśni ludowe.
Wśród XIX wiecznych źródeł pieśni ludowych z obszaru dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów do najcenniejszych należą zbiory Oskara Kolberga. Szczególną wartość tej monumentalnej kolekcji zawierającej kilkadziesiąt tysięcy tekstów i melodii stanowi fakt, że są one dokumentem tak zwanej starej epoki, czasu kultury, który bądź nie ewoluował, bądź rozwijał się bardzo powoli, z opóźnieniem odzwierciedlając nurty muzyki i kultury dworskiej. Stąd zbiory Kolberga to niezwykłe zwierciadło pieśni Średniowiecza, Renesansu i Baroku, które oswojone i zadomowione w ludowej tradycji przetrwały znacznie dłużej niż w artystycznym nurcie. Ten kulturowy fenomen stał się dla nas materią do studiów, szczególnie w obszarze pieśni staroruskich i rusińskich ( pieśni z obszarów pogranicza polsko ukraińskiego takich grup etnicznych jak Łemkowie, Bojkowie, mieszkańcy Nadsania). Użycie lutni do wykonania akompaniamentu jeszcze bardziej podkreśla archaiczność melodii i nawiązuje do roli jaką w kulturze ukraińskiej pełniły siostry lutni: bandura i kobza. Lutnia w tej sytuacji staje się i kluczem i przewodnikiem do minionych epok jak w pieśni Jana Kochanowskiego :
” Lutnia, wódz tańców i pieśni uczonych…”. Bardzo cenna precyzja zapisów Kolberga jest też okazją do poznania nie stosowanej już dziś w muzyce ludowej ornamentyki. Tak więc koncert będzie dla publiczności okazją do spojrzenia na odbicie pieśni Baroku w zwierciadle kultury ludowej.


______________________
Kalendarz wydarzeń
      odbywających się w       Bydgoszczy       miej zawsze pod ręką dzięki      aplikacji mobilnej      (Android i iOS).      
______________________    
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres       wydarzenia@visitbydgoszcz.pl          
______________________    
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand