Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Tylko Beethoven

Gdzie?
Tylko Beethoven

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Kai Bumann dyrygent
Eugen Indjic fortepian
Ludwig van Beethoven (1770-1827)
V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73
VI Symfonia F-dur op. 68 „Pastoralna”
Bilety do nabycia na www.bilety24.pl
oraz w kasie biletowej FP
„Weźcie sto stuletnich dębów i wielkimi literami wyryjcie na ich pniach jego imię” – tak Robert Schumann onegdaj nawoływał do hołdu dla Beethovena…
Pod dyrekcją szefa artystycznego FP Kaia Bumanna zaprezentowane zostaną popularne dzieła Beethovena, które powstały w tzw. okresie środkowym (czy heroicznym). Rozpoczął się on wkrótce po kryzysie wywołanym wstrząsem, gdy okazało się, że kompozytor jest skazany na postępującą i nieodwracalną głuchotę. Okres ten naznacza się powstaniem dużych form, niosących idee bohaterstwa i walki z losem.
Na wstępie zabrzmi Koncert fortepianowy Es-dur – uznawany za wzorzec gatunku, który wyznacza „szczyt możliwości tej formy, osiągalnych w ramach klasycznej muzyki”. Z uwagi na charakterystyczne cechy, jak przewaga mocnych, marszowych rytmów, proste i żywe motywy, nawiązuje do tzw. koncertów wojskowych.  Nazwany „Cesarskim”, ostatni koncert Beethovena na fortepian, usłyszymy w interpretacji ulubionego wirtuoza fortepianu  bydgoskich melomanów – Eugena Indjica.
Po przerwie – VI Symfonia „Pastoralna”, oddająca przyjemny nastrój odprężenia. Należy do nielicznych utworów programowych Beethovena i stanowi jedyną taką symfonię w jego twórczości. Opowiada o uczuciach związanych z pobytem na wsi, w sielskich okolicach Heiligenstadt i Baden, w Pastoralnej nawiązał Beethoven do idei powrotu do natury.
EUGEN INDJIC – artysta urodził się w Belgradzie w rodzinie rosyjsko-serbskiej. W 1957 wyemigrowali do USA, gdzie rozpoczął swą edukację muzyczną, był studentem m.in. wielkich pianistów: Aleksandra Borowskiego, Artura Rubinsteina oraz Nadii Boulanger. Jego kreacje szybko podbiły światową publiczność i krytyków, pisano o nim „Indjic Chopina gra jak Polak, Debussy’ego jak Francuz, Prokofiewa jak Rosjanin”. Jest laureatem trzech najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych: Chopinowskiego w Warszawie (1970), w Leeds (1972), im. Rubinsteina w Tel Awiwie (1974). Wirtuoz klawiatury docenia nieprzeciętne walory akustyczne sali koncertowej FP i piękne, szlachetne brzmienie fortepianu, dlatego często gości w Bydgoszczy, dokonując także nagrań płytowych.


    ______________________
Kalendarz wydarzeń
      odbywających się w       Bydgoszczy       miej zawsze pod ręką dzięki      aplikacji mobilnej      (Android i iOS).      
______________________    
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres       wydarzenia@visitbydgoszcz.pl          
______________________    
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.  


 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand