Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Spotkanie autorskie. Olga Drenda

Gdzie?
Spotkanie autorskie. Olga Drenda

Zapraszamy w środę 20 marca o godzinie 18.00 na spotkanie z Olgą Drendą, autorką takich książek jak „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” (nominacja do Paszportów Polityki w 2018), „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”. Rozmowa toczyć się będzie nie tylko o książkach, przyczynach ich powstania i takiej a nie innej ich formy, ale także o wolności w twórczości i to bardzo szeroko ujętej. Zadamy pytania, gdzie zaczyna się innowacja a kończy się szmira? Czy kicz podporządkowuje się modom? Jak nasze gusta wpływają na naszą rzeczywistość i w którym kierunku ewoluują?
Wydarzenie wzbogacone będzie o występ aktorski Michaliny Rodak (aktorki znanej m.in. z serialu „Belfer”), a całość poprowadzi reżyser spotkania – Adam Wierzbanowski.
Książka „Wyroby” to świeże spojrzenie na zjawiska, które jedni chcieliby wyrugować z naszej przestrzeni publicznej, a inni uważają za niegodne uwagi. Betonowe przydomowe grzybki, łabędzie z opon, rycerze i dinozaury z nakrętek i śrubek, galanteria religijna – to, co dla jednych jest nieinteresującym wykwitem bezguścia i szmiry, dla Olgi Drendy stanowi fascynujący materiał do badań nad polską innowacyjnością. Tropiąc wytwory pomysłowości, zarówno te z okresu PRL-u, jak i całkiem współczesne, Olga Drenda podróżuje po Polsce, odwiedza kolekcjonerów i twórców zwykłych-niezwykłych przedmiotów.
„Duchologia polska” to opis przełomu lat 80. i 90. opowiedziany przez pryzmat przedmiotów i obyczajów. (…) Pisząc o tamtej rzeczywistości, autorka nie popada w nostalgię ani ironię. Z antropologiczną wrażliwością i wyczuciem analizuje to, co udało jej się zdokumentować. Rezultatem jest fascynujący zapis polskiej codzienności okresu transformacji – rzecz, którą najpierw czyta się z zapartym tchem, a potem trzeba przemyśleć.
Olga Drenda. Dziennikarka i tłumaczka, absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury UJ. Publikowała m.in. w „Polityce”, „The Guardian”, „2+3D”, „Glissando”, „Dwutygodniku”, „Lampie”, „Digital Camera Polska”, „Tygodniku Powszechnym”, „Szumie”, „Trans/Wizjach”, „Gazecie Magnetofonowej”. Współpracowała z festiwalem Unsound i lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Współautorka polskiego przekładu Delikatnego mechanizmu i Wybuchowego biletu W.S. Burroughsa, tłumaczka scenariuszy filmowych oraz fragmentów Bukaresztu Małgorzaty Rejmer na język angielski. Mieszka w Mikołowie.
20.03.2018, godz. 18.00
ul. Gdańska 20


______________________
Kalendarz wydarzeń
      odbywających się w       Bydgoszczy       miej zawsze pod ręką dzięki      aplikacji mobilnej      (Android i iOS).      
______________________    
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres       wydarzenia@visitbydgoszcz.pl          
______________________    
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand