Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Promocja wydawnictwa Materiały do Dziejów Kultury i Sztuki Bydgoszczy i Regionu

Gdzie?
Promocja wydawnictwa Materiały do Dziejów Kultury i Sztuki Bydgoszczy i Regionu

Nowy, dziewiętnasty zeszyt „Materiałów do Dziejów Kultury i Sztuki Bydgoszczy i Regionu” ukazuje się po przerwie i – jak zawsze – oferuje garść wielotematycznych artykułów. Dział bydgoski otwiera tekst o wczesnonowożytnym kaflu z przedstawieniem orła w koronie, pochodzącym prawdopodobnie z bydgoskiego zamku, jaki na szerokim tle porównawczym omówiła Jolanta Łoś. Spod pióra księdza Marcina Puziaka wyłoniła się postać ojca Szymona od świętego Antoniego, związanego z Bydgoszczą uznanego kaznodziei karmelitańskiego, który w XVIII wieku wygłaszał kazania nie tylko w naszym mieście, ale również poza nim. Aleksandra Pasieta napisała o funkcjonowaniu bydgoskich zakładów pogrzebowych i warsztatów kamieniarskich od XIX wieku do roku 1945, a Barbara Chojnacka przybliżyła życie i twórczość zapomnianego dziś malarza i pedagoga, Alberta Lewy-Taljańskiego, zakorzenionego w dwóch nadrzecznych ośrodkach: Paryżu i Bydgoszczy. Bydgoskie bale karnawałowe szalonych lat dwudziestych XX stulecia opisała ze swadą Ewa Rynka, natomiast Olga Cuske przypomniała genezę i przebieg bydgoskiej edycji międzynarodowego projektu artystycznego „Konstrukcja w Procesie” z roku 2000. Praca Marcina Danielewskiego o grodziskach wczesnośredniowiecznych powiatu inowrocławskiego otwiera nasz dział regionalny. Za nią postępuje artykuł Lecha Łbika o beginkach, czyli świeckich zakonnicach Prus Krzyżackich i Królewskich. Stanisław Koc wziął na warsztat temat wybranych wież kościelnych pruskiego państwa krzyżackiego, wciągając do swych rozważań gotycką wieżę inowrocławskiego ratusza. W świat nowożytnej społeczności żydowskiej kujawskiego Lubrańca prowadzi nas Sylwester Stefan Roszak, a Barbara Zamojdzin zestawia i omawia kapliczki i figury przydrożne północnokujawskiej gminy Dobrcz. Zeszyt zamykają skrócone prace trzech głównych laureatów XIII Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Zabytki naszego regionu”, rozstrzygniętego w 2017 roku.
Serdecznie zapraszamy na promocję wydawnictwa, która odbędzie się 25 kwietnia o godz. 18:00 w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Wstęp wolny.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand