Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Spotkanie autorskie z Janem Hartmanem

Gdzie?
Spotkanie autorskie z Janem Hartmanem

Spotkanie autorskie z Janem Hartmanem, poświęcone książce "POLITYKA. Władza i nadzieja"
PREMIERA 13 WRZEŚNIA
Polityka jest jak powietrze. Jest wszędzie, lecz zauważamy ją dopiero wtedy, gdy wokół nas cuch-nie bądź robi się duszno. Korupcja i anarchia wydzielają woń rozkładu, a brak wolności, niczym brak tlenu, sprawia, że rzucamy wszystko i idziemy walczyć o to, co najważniejsze.
Ten przystępny dla każdego przewodnik po ideach oraz filozofii i teorii polityki nie propaguje żad-nego ze stanowisk politycznych, lecz tłumaczy ich kulturowe i filozoficzne postawy. Stawiając w centrum uwagi kwestię władzy oraz ideę demokratyczną uświadamia, że nasze codzienne życie związane jest z polityką, czy tego chcemy, czy nie.
Jednak to tylko jedno z zadań tej książki. Autor przedstawia w niej także coś, co można określić jako ciemne strony filozofii politycznej, czyli niebezpieczny potencjał opresji zamknięty nie tylko w poszczególnych koncepcjach, lecz w samej idei polityczności.
Wydaje się, że idee ideami, a prawdziwa polityka kieruje się swoimi zasadami, a może w ogóle jest bez zasad. Nic bardziej mylnego.


Aleksander Kwaśniewski o książce:
"Zainteresuj się polityką, nim ona zainteresuje się Tobą". Ta głęboka i mądra książka pomoże za-równo tym, którzy zgadzają się z tym starym powiedzeniem, jak i tym, którzy jeszcze nie wiedzą, że przyjdzie im z polityką się zderzyć i zmierzyć.


Jacek Żakowski, "Polityka", Collegium Civitas, Superstacja:
"Polityka" jest nie dla idiotes. Nie tylko w starogreckim znaczeniu (patrz s.8). Jeżeli zastanowicie się, czy tę książkę kupić i przeczytać, to znaczy, że nie jest z Wami źle. Zróbcie to. Każdemu, kto wie, że polityka jest ważna i nie ma od niej ucieczki, Hartman pomaga zrozumieć nie tylko to, dlaczego jest taka odpychająca i fascynująca zarazem, ale też dlaczego stara stała się tak bolesna. Nie jest to poradnik – jest to niezbędnik.


Wstęp Wolny


Jan Hartman
Filozof i publicysta, profesor zwyczajny na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego Zajmuje się metafilozofią, etyką, bioetyką i filozofią polityki. Uprawia również publi-cystykę, przede wszystkim jako stały felietonista POLITYKI i bloger. W latach męskich próbował sił w polityce partyjnej, m. in. współpracując z SLD i Twoim Ruchem. Ostatnio działa w Komitecie Obrony Demokracji. Daremnie czeka na wypłatę od Sorosa. Ma się rozumieć Żyd i ateista, ale gej niestety nie.


 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand