Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Wernisaż wystawy: Mieczysław Wasilewski - Plakaty i rysunki

Gdzie?
Wernisaż wystawy: Mieczysław Wasilewski - Plakaty i rysunki

Mieczysław Wasilewski – grafik, ilustrator, projektant znaków graficznych, wykładowca akademicki. Należy do niewielkiego grona wybitnych twórców plakatu. Urodził się 1 stycznia 1942 r. w Warszawie. W latach 1960-1966 studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. Był wykładowcą na uczelniach artystycznych w Chile, Finlandii, Francji, Holandii, Iranie, Kanadzie, Meksyku, Niemczech, Syrii, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii i w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Aktualnie profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ma na swoim koncie pięćdziesiąt wystaw indywidualnych w różnych muzeach i galeriach świata. Brał udział w wielu wystawach polskiego plakatu i ilustracji w kraju i za granicą, uczestniczył w kilkuset międzynarodowych imprezach sztuki plakatu. Jest laureatem kilkudziesięciu prestiżowych nagród i wyróżnień w dziedzinie plakatu i grafiki wydawniczej. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych i prywatnych na całym świecie.
Plakaty i rysunki Mieczysława Wasilewskiego urzekają bogactwem wyobraźni i skojarzeń, poetyckim nastrojem. Wyróżnia je zwarta, wyrafinowana forma przekazu idei i przemyśleń oraz niepowtarzalny styl, który cechuje racjonalne myślenie o podjętym zagadnieniu lub wydarzeniu i szczególne obrazowanie jego sensu, istoty i logiki. Opisywanie otaczającego nas świata artysta sprowadza do lapidarnego znaku, symbolu. Nośnikami wyobrażeń, refleksji i koncepcji artysty stały się kreślone z niebywałą delikatnością układy czarno-białych linii i plam, gdyż „ta kolorystyka – jak wyznał w jednym z wywiadów – wymaga rezygnacji i dyscypliny; jest bardzo pomocna w skwitowaniu anegdoty znakiem, piktogramem.”
Będąc studentem, a potem przez wiele lat asystentem i przyjacielem prof. Henryka Tomaszewskiego, rozważnie odrzucił romantyzm, malarskość i koloryt „polskiej szkoły plakatu”. Pozostał wierny jej ideom, filozoficznym i intelektualnym wartościom. Od debiutu konsekwentnie tworzy własne, syntetyczne terytorium artystyczne, nie pozbawione poczucia humoru i wizualnego żartu. Komunikuje światu ważne sprawy i zagadnienia, komentuje istotne problemy współczesności.
Szczególnym walorem plakatów Mieczysława Wasilewskiego, prezentujących przede wszystkim wydarzenia kulturalne i artystyczne, są przemyślane ideogramy, znaki i wyobrażenia graficzne, zredukowane do najistotniejszych elementów znaczeniowych oraz ekspresyjne obrazy ludzkich twarzy, naznaczonych stygmatem przeżyć, namiętności i emocji. Artysta stosownym symbolem umiejętnie interpretuje trudne, zaskakujące wątki i treści. Jego plakaty zaprojektowane zostały jako plastyczne metafory, graficzno-pojęciowe szarady.
W rysunkach Mieczysława Wasilewskiego główne miejsce zajmuje człowiek. Mówią one o jego codzienności, smutkach i radościach, uczuciach i rozterkach, o sensie życia, o przemijaniu. Najczęściej są to wizerunki twarzy, które doskonale, przenikliwie obrazują usposobienie i nastrój przedstawianej osoby. Jego rysunki rozpoznawalne są poprzez ich głęboką, intelektualną przenikliwość.
Niezmiernie trafnie o wyjątkowej twórczości swojego przyjaciela wypowiedział się Wiesław Rosocha, także grafik i ilustrator, który w tekście o Mieczysławie Wasilewskim napisał: „Długie imię i nazwisko, a jak zwięźle się przedstawia. Warto z nim chodzić na skróty. (…) Wbrew pozorom nie dzieli świata na czarny i biały. Nieustająco sprawdza nasze oko i inteligencję”.
Jerzy Brukwicki


 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand