Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Uroczystość upamiętnienia dr. Leszka Jana Malinowskiego

Gdzie?
Uroczystość upamiętnienia dr. Leszka Jana Malinowskiego

26 kwietnia o godz. 11.00 zapraszamy na uroczystość upamiętnienia dr. Leszka Jana Malinowskiego - żołnierza AK, zasłużonego bydgoskiego polonisty, nauczyciela Wyższej Szkoły Pedagogicznej, działacza społecznego, autora, redaktora i wydawcy publikacji poświęconych Wileńszczyźnie.


W programie m. in.:
- sesja okolicznościowa,
- odsłonięcie tablicy pamiątkowej i nadanie imienia Leszka Jana Malinowskiego Pracowni Dziedzictwa Kulturowego Kresów Wschodnich, która powstała na bazie Jego spuścizny,
- spotkanie wspomnieniowe z udziałem przedstawicieli instytucji kultury i społeczności akademickiej, współpracowników i wychowanków.


Leszek Jan Malinowski, ps. Orland, ur. 9 kwietnia 1925 w Wilnie; zm. 6 marca 2010 w Bydgoszczy. Syn Stanisława i Janiny z Bronowskich. Rodzice wywodzili się ze środowiska ziemiańskiego. Żołnierz Armii Krajowej.
Uczył się w Wilnie, początkowo w Szkole im. Tadeusza Czackiego "Dziecko Polskie" i w Szkole oo. Jezuitów, a następnie w Gimnazjum i Liceum im. Króla Zygmunta Augusta. Egzamin dojrzałości zdał w 1942 roku na tajnych kompletach. Podjął studia konspiracyjne na Uniwersytecie Stefana Batorego. Wstąpił do Związku Walki Zbrojnej. Służył w 3 plutonie 2 kompanii Brygady "Szczerbca". Uczestniczył w walkach o Wilno w ramach operacji "Ostra Brama". Po rozbrojeniu partyzantki wileńskiej został internowany w Miednikach, skąd udało mu się zbiec. Jesienią i zimą ukrywał się w Seminarium Duchownym w Wilnie. W lutym 1945 roku wyjechał do Lublina. Tam kontynuował studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pełnił jednocześnie obowiązki asystenta w Katedrze Historii Sztuki, uczył też w miejscowej szkole budowlanej.


W latach 1945- 46 był kurierem Komendy Okręgu Wileńskiego AK do sztabu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i organizatorem Komórki Przerzutu Zagrożonych (wielokrotnie przeprowadzał transporty przez granicę, ratując ok. 1000 osób zagrożonych przez NKWD i UB). Od jesieni 1946 roku mieszkał w Bydgoszczy, zmieniwszy częściowo dane personalne. W 1950 roku uzyskał dyplom magistra historii sztuki w Lublinie, a parę miesięcy później - magistra filologii polskiej w Toruniu.
W latach 1947-1977 pracował w Bydgoszczy jako nauczyciel języka polskiego, dyrektor, naczelnik wydziału w Kuratorium i wicekurator. Do partii nie należał i w tamtych latach nie uczestniczył w życiu politycznym. Wykładał też w Studium Nauczycielskim, przekształconym później w Wyższą Szkołę Nauczycielską, a następnie w Wyższą Szkołę Pedagogiczną, w której był zatrudniony do 1995 r. Doktorat uzyskał w 1962 roku i objął stanowisko docenta. Był założycielem i wieloletnim prezesem zarządu Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Znicz” w Bydgoszczy, członkiem stowarzyszeń naukowych i kulturalnych, m.in. Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, założycielem i wieloletnim prezesem bydgoskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.


Jest autorem ponad 100 publikacji. Redagował i wydawał czasopismo "Wileńskie Rozmaitości" oraz książki w serii Biblioteka Wileńskich Rozmaitości, w tym niezwykle cenną 10 tomową Encyklopedię Wilna i Ziemi Wileńskiej. Opracował i zredagował również 4 tomowy „Słownik Polski walczącej na Kresach Wschodnich” i ok. 40 numerów "Pamiętnika Okręgu Wileńskiego AK". Był pierwszym prezesem Środowiska Wileńsko-Nowogródzkiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Bydgoszczy, następnie przewodniczącym Komisji Historycznej Okręgu Wileńskiego ŚZŻAK oraz członkiem Komisji Historycznej Zarządu Głównego ŚZŻAK.


Odznaczenia:
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Krzyż Armii Krajowej,
- Krzyż Partyzancki,
- Medal Wojska.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand