Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

ETHNIESY 5: Zofia Bernad – Tradycyjne Pieśni Lubelszczyzny

Gdzie?
ETHNIESY 5: Zofia Bernad – Tradycyjne Pieśni Lubelszczyzny

W programie koncertu znajdą się tradycyjne pieśni Lubelszczyzny z różnych części regionu. Obok pieśni obrzędowych: bożonarodzeniowych, chrzcielnych i weselnych znajdą się pieśni liryczne o nieszczęśliwej miłości i pocieszycielce - gorzałce. Główną cechą pieśni jest duża różnorodność zarówno pod względem skal jak i struktur rytmicznych. Dzieje się to za sprawą tego, że od wschodu Lubelszczyzna sąsiaduje z Ukrainą i Białorusią, od południa z Podkarpaciem, od zachodu z Kielecczyzną i Mazowszem, a od północy z Białostocczyzną. Pieśni pochodzą pieśni ze zbiorów Fundacji Muzyka Kresów, Instytutu Sztuki PAN oraz Archiwum Etnomuzykologicznego UMCS w Lublinie.


W koncercie wystąpią członkinie Zespołu Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej przy Fundacji Muzyka Kresów z Lublina oraz muzycy zajmujący się rekonstrukcją tradycyjnej muzyki tanecznej Lubelszczyzny: Zosia Bernad, Anastazja Bernad, Hanna Linkowska, Sylwia Piekarczyk, Marta Butryn, Krzysztof Butryn..


Zosia Bernad


Urodziła się w 1993 roku. Uczyła się od Moniki Mamińskiej, Jewgienija Jefremowa, Tatiany Sopiłki, Jury Pastuszenko, Swietłany Własowej, Tatiany Zimienkowej, Władimira Iwanowa i Jeleny Jovanovic. Z Zespołem Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej przy Fundacji Muzyka Kresów wielokrotnie brała udział w koncertach muzyki tradycyjnej w kraju i zagranicą. Występowała w spektaklach "Pieśni polskie" i "Trzy dźwięki" w reż. Jana Bernada. W 2005 wystąpiła w spektaklu teatralnym "Klątwa według Stanisława Wyspiańskiego" w reż. Janusza Opryńskiego. Brała udział w projekcie muzycznym "Pieśni polskie" prezentowanym podczas 49. edycji Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawskiej Jesień" wspólnie z polskimi kompozytorami muzyki współczesnej m.in.: Tadeuszem Wieleckim, Krzysztofem Knittlem, Jerzym Kornowiczem i Tadeuszem Sudnikiem. Współpracowała z Tomaszem Stańką, Andrzejem Bauerem, Wojtkiem Mazolewskim, Bricem Pichardem. Brała udział w festiwalu muzyki eksperymentalnej Umlaut Festival w Paryżu oraz w festiwalu Phil Grobi w Clermont – Ferrand.



BILETY (do kupienia w kasie MCK):


Bilet jednodniowy: 30 zł


Karnet czterodniowy: 100 zł

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand