Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Czystość i brud. Higiena między wielkimi wojnami (1918-1939)

Gdzie?
Czystość i brud. Higiena między wielkimi wojnami (1918-1939)
Dwudziestolecie międzywojenne to specyficzny, pełen sprzeczności, okres w dziejach cywilizacji Zachodu. Cechował się on zmianami w sposobie życia - "wybuchem" wolności, odejściem od dotychczasowych norm kulturowych, politycznych i społecznych, spowodowanym koniecznością odreagowania masowej traumy I wojny światowej. Zjawiska te były możliwe dzięki postępowi technologicznemu, który przyczynił się też do znacznej poprawy standardów życia, w tym higieny osobistej i masowej. W nowej rzeczywistości pojawiły się jednak również techniczne i społeczne warunki dla powstania i funkcjonowania rządów autorytarnych, a także totalitarnych reżimów bazujących głównie na powszechnych frustracjach, podsycanych przez bezprecedensową propagandę wykorzystującą często pojęcia "czystości" i "brudu". Zaznaczyć też trzeba, że poprawa warunków życiowych nie była powszechna. W okresie tym istniały bowiem zarówno metropolie, w których stworzono służące do dziś rozwiązania socjalne, sanitarne, komunikacyjne i urbanistyczne ("szklane domy"), jak i zapadłe wsie, których mieszkańcy żyli według dawnych reguł, rytuałów i standardów. Ponadto, z powodu zaistniałej wówczas globalizacji, w latach 1929-1933, niemal cały cywilizowany świat przeżywał wielki kryzys ekonomiczny, wpływający negatywnie na poziom życia, ewokujący obraz utraconego raju "szalonych lat dwudziestych" i stanowiący pożywkę dla frustracji przedstawicieli narodów pokonanych w 1918 r. Wreszcie czas między wielkimi wojnami nie był dwudziestoleciem nieustannego pokoju. W pierwszych jego latach toczono bowiem liczne konflikty zbrojne, będące "małymi kontynuacjami wielkiej wojny". W latach ostatnich trwała zaś hiszpańska wojna domowa, stanowiąca poligon doświadczalny dla nowych technologii wojennych i ideologii; będąca de facto zapowiedzią końca omawianego okresu.

Każda epoka wypracowywała własny sposób pojmowania czystości i brudu, a w związku z tym także i oryginalną koncepcję higieny. Celem niniejszej konferencji jest próba udzielenia odpowiedzi na pytanie w jaki sposób do problemu higieny podchodzili ludzie w okresie dwudziestolecia międzywojennego (1918 - 1939)?
Do udziału w tym interdyscyplinarnym przedsięwzięciu zapraszamy: historyków różnych specjalności, których zainteresowania dotyczą powyższego okresu, a w szczególności badaczy dziejów: medycyny, nauki, techniki, kultury oraz sztuki.
Zamiarem organizatorów jest kontynuowanie tym samym cyklu konferencji naukowych poświęconych kwestii higieny na przestrzeni dziejów - od starożytności po koniec XX w.
do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand