Promocja almanachu poetyckiego „Z kujawskiej chaty”
Gdzie?Pokłosie konkursu poetyckiego XXVII Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń Kruszwica-Kobylniki 2015)
Zapraszają Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak, Dyrektor Kujawsko -Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy Ewa Krupa, Prezes Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Bydgoszczy Krystyna Wulert.
godz. 17, Salon Hoffman, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, pl. Kościeleckich 6
Prowadzenie: Alina Rzepecka. w programie również recital Tomasza Drachala - autora piosenek, poety, gitarzysty, kompozytora, pomysłodawcy i organizatora "praCoVni piOsenKi", która od pięciu lat ma miejsce się w warszawskim art-klubie praCoVnia.
Almanach wydano ze środków Urzędu Miejskiego w Kruszwicy
Wydawca almanachu: Centrum Kultury i Sportu "Ziemowit" w Kruszwicy
Piękna to okolica Kujawy
ma wszak śliczne gaiki,
ziemię urodzajną, łąk dużo...
Oskar Kolberg
I znowu zakwitły kolejne wiersze. I znowu goście Ogól¬nopolskich Literackich Spotkań Pokoleń w Kruszwicy-Kobylnikach otrzymali poetycki almanach, w którym znalazły się wiersze nagrodzone i wyróż¬nione
w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim. Tak dzieje się nieprzerwanie od 2007 roku.
Tegoroczny almanach, na który złożyły się nagrodzone i wyróżnione wiersze 38 autorów (uczestników spotkań), oceniało czterech jurorów: Jolanta Baziak, Wojciech Banach, Agnieszka Tomczyszyn-Ha¬rasymowicz
i Jarosław Stanisław Jackiewicz. Zweryfikowali oni 70 nadesłanych prac.
Przed zespołem redakcyjnym było kolejne trudne wyzwanie, by tegoroczny almanach, podobnie jak w latach poprzednich miał przemyślany charakter tematyczny. Wybór jednogłośnie padł na folklor, na jego związki
z historią i współczesnością Kujaw, a jeszcze ściślej na jego związki z Kruszwicą i okolicami. Ciekawym materiałem poznawczym jest zamieszczona w almanachu ikonografia związana z folklorem. Zaprezen¬towane na ilustracjach zbiory pochodzą z najwyższej półki. Dzięki "wydeptanym ścieżkom" znawczyni tematu Pani Heni Derezińskiej, (spadkobierczyni dorobku Marii Patyk), Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej Prüfferowej w Toruniu wyraziło zgodę na sesję fotograficzną i na wykorzystanie wielu cennych eksponatów.
Niektóre z nich mają wręcz unikatową historię rodem z Kruszwicy i okolic. To dobrze, że te cenne informacje zostaną w ten to sposób spopularyzowane.
Dla organizatorów XXVII Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń to kolejna satysfakcja i sposób na promowanie regionu.
Bo tak naprawdę każdy kolejny tom almanachu stanowi dowód na emocjonalny stosunek autorów do Kujaw, Kruszwicy, do Gopła.
Takich strof jak w wierszu Alicji Podlas z Torunia jest wiele:
Wzeszły Echa z wody
Poszły śladami dotyku
(…)
Kujawska kolebka poezji
(…) wypatruje gości
Z najstarszą z modelek Popiela
Mysią Wieżą - znad Gopła.
Dla Teresy Brauer Gopło stanowi symbol związków z ludź¬mi, z przyrodą, z historią:
(…) jest ciszą
(…) jest życiem
(…) baśnią jest.
I niech się nadal dzieje to zauroczenie, by jak napisała, w Echach z wody, krakowska poetka Małgorzata Lebda:
… echa z wody
żeby nas ciągle wołały…
Echa, które już słyszał 180 lat temu Juliusz Słowacki pisząc Balladynę….
I oby kolejni twórcy nadawali echom kształt słowa, by ocalić świat najwyższych wartości, świat najistotniejszych sfer życia. Bo z poezją jest tak, jak trafnie wyraził się poeta, ksiądz Jan Twardowski:
(…) w dobie mechanizacji
W czasie gonitwy i materialnych priorytetów
tylko poezja ocala to,
co ludzkie piękne, z serca płynące (…)
Elżbieta Nowosielska