Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Promocja almanachu poetyckiego „Z kujawskiej chaty”

Gdzie?
Promocja almanachu poetyckiego „Z kujawskiej chaty”

Pokłosie konkursu poetyckiego XXVII Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń Kruszwica-Kobylniki 2015)

Zapraszają Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak, Dyrektor Kujawsko -Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy Ewa Krupa, Prezes Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Bydgoszczy  Krystyna Wulert.

godz. 17, Salon Hoffman, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, pl. Kościeleckich 6

Prowadzenie: Alina Rzepecka. w programie również recital Tomasza Drachala - autora piosenek, poety, gitarzysty, kompozytora, pomysłodawcy i organizatora "praCoVni piOsenKi", która od pięciu lat ma miejsce się w warszawskim art-klubie praCoVnia.

Almanach wydano ze środków Urzędu Miejskiego w Kruszwicy
Wydawca almanachu:  Centrum Kultury i Sportu "Ziemowit" w Kruszwicy

Piękna to okolica Kujawy
ma wszak śliczne gaiki,
ziemię urodzajną, łąk dużo...
Oskar Kolberg


I znowu zakwitły kolejne wiersze. I znowu goście  Ogól¬nopolskich Literackich Spotkań Pokoleń w Kruszwicy-Kobylnikach otrzymali poetycki almanach, w którym znalazły się wiersze nagrodzone i wyróż¬nione
w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim. Tak dzieje się nieprzerwanie od 2007 roku.
Tegoroczny almanach, na który złożyły się nagrodzone i wyróżnione wiersze 38 autorów (uczestników spotkań), oceniało czterech jurorów: Jolanta Baziak, Wojciech Banach, Agnieszka Tomczyszyn-Ha¬rasymowicz
i Jarosław Stanisław Jackiewicz. Zweryfikowali oni 70 nadesłanych prac.
Przed zespołem redakcyjnym było kolejne trudne wyzwanie, by tegoroczny almanach, podobnie jak w latach poprzednich miał przemyślany charakter tematyczny. Wybór jednogłośnie padł na folklor, na jego związki
z historią i współczesnością Kujaw, a jeszcze ściślej na jego związki z Kruszwicą i okolicami. Ciekawym materiałem poznawczym jest zamieszczona w almanachu ikonografia związana z folklorem. Zaprezen¬towane na ilustracjach zbiory pochodzą z najwyższej półki. Dzięki "wydeptanym ścieżkom" znawczyni tematu Pani Heni Derezińskiej, (spadkobierczyni dorobku Marii Patyk), Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej Prüfferowej w Toruniu wyraziło zgodę na sesję fotograficzną i na wykorzystanie wielu cennych eksponatów.
Niektóre z nich mają wręcz unikatową historię rodem z Kruszwicy i okolic. To dobrze, że te cenne informacje zostaną w ten to sposób spopularyzowane.
Dla organizatorów XXVII Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń to kolejna satysfakcja i sposób na promowanie regionu.
Bo tak naprawdę każdy kolejny tom almanachu stanowi dowód na emocjonalny stosunek autorów do Kujaw, Kruszwicy, do Gopła.
Takich strof jak w wierszu Alicji Podlas z Torunia jest wiele:
Wzeszły Echa z wody
Poszły śladami dotyku
(…)
Kujawska kolebka poezji
(…) wypatruje gości
Z najstarszą z modelek Popiela
Mysią Wieżą - znad Gopła.
Dla Teresy Brauer Gopło stanowi symbol związków z ludź¬mi, z przyrodą, z historią:
(…) jest ciszą
(…) jest życiem
(…) baśnią jest.
I niech się nadal dzieje to zauroczenie, by jak napisała, w Echach z wody, krakowska poetka Małgorzata Lebda:
… echa z wody
żeby nas ciągle wołały…
Echa, które już słyszał 180 lat temu Juliusz Słowacki pisząc Balladynę….
I oby kolejni twórcy nadawali echom kształt słowa, by ocalić świat najwyższych wartości, świat najistotniejszych sfer życia. Bo z poezją jest tak, jak trafnie wyraził się poeta, ksiądz Jan Twardowski:
(…) w dobie mechanizacji
W czasie gonitwy i materialnych priorytetów
tylko poezja ocala to,
co ludzkie piękne, z serca płynące (…)

Elżbieta Nowosielska
do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand