Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

XXXI Bydgoski Festiwal Operowy - CARMEN

Gdzie?
XXXI Bydgoski Festiwal Operowy - CARMEN

Bydgoski Festiwal Operowy wkracza w czwartą  dekadę swej obecności w kalendarzu europejskich imprez kulturalnych. Jego 31.edycja odbywać się będzie w Operze Nova od 26 kwietnia do 11 maja br.


Rzadko(dopiero po raz 3.) Opera Nova  inauguruje Festiwal spektaklem baletowym. W tym roku szczególnym powodem jest przyjęcie zaproszenia do przygotowania premiery przez wybitnego choreografa Johana Ingera (Szweda zamieszkałego od lat w Hiszpanii). Gościmy go w Polsce po raz  pierwszy i właśnie dla naszego Baletu przygotowuje on choreograficzną wersję nieśmiertelnej Carmen . Jednak w warstwie libretta nie posiłkuje się operą; sięga do pierwowzoru literackiego, noweli Prospera Meriméego. W styczniu obył się casting pod okiem Johana Ingera, zostali wybrani przez niego tancerze. Od przyszłego tygodnia próby ponownie prowadzić będzie jego stały asystent przy „Carmen”, Toby Mallit. Od premiery w 2015 roku „Carmen” Ingera wystawiana była przez kilka znakomitych europejskich zespołów baletowych ( najbliższe wznowienie 7.03.25 Carmen The Australian Ballet - Melbourne – Australia). Potem czas na polską premierę!


Od 29 kwietnia program Festiwalu wypełnią występy zaproszonych zespołów. Opera Narodowa w Sofii zaproponowała „Elektrę” Richarda Straussa, tragedię w 1.akcie;dzieło niezwykłe, nasycone emocjami i pełne napięcia. W Bułgarii było zrealizowane po raz pierwszy w 2020 r. w reżyserii Plamena Kartaloffia Festiwalu w 2018 r. prezentował zrealizowanego przez niego Kniazia Igora ).


Teatr Muzyczny w Poznaniu, który zbudował sobie markę sceny produkującej znakomite musicale, pokaże  jeden ze swych  najnowszych spektakli „Drogi Evanie Hansenie” w reżyserii Pawła Szkotaka. Ten nietypowy (bo bez wielkiego sztafażu scenicznego) musical , wykonywany przez młodych aktorów, z pewnością będzie ciekawą festiwalową propozycją dla młodszej widowni, która utożsamiać się może z historią  tytułowego bohatera.


Do Opery Nova powracają goście z Francji, którzy okazali się prawdziwą sensacją ubiegłorocznego Festiwalu i dosłownie „porwali z miejsc” publiczność. Formacja tańca hiphopowego KÄFIG, kierowana przez Mourada Merzoukiego pokaże dwa tytuły: Vertical.  I Phenix -taniec nowoczesny z elementami akrobatyki na podkładzie z muzyki elektronicznej oraz wykonywanej na żywo – wiolonczeli solo.


Kolejni goście, także znany bydgoskiej publiczności znakomity zespół Narodowej Opery im. Janačka ( Narodni Divadlo) z Brna, konsekwentnie dbający o promocję twórczości rodzimych kompozytorów, pokaże nieznaną w Polsce operę  Bedřicha Smetany  pt. Dalibor. Dla widzów poszukujących nowych tytułów to pozycja obowiązkowa. Podobnie jak polska prapremiera Luizy Miller. To dzieło Verdiego z librettem według dramatu Schillera „Intryga i miłość”, zrealizowana po raz pierwszy w Polsce w ub. roku przez  Śląską w Bytomiu w koprodukcji z teatrami włoskimi i francuskimi.


Na finał Festiwalu: druga z oper Verdiego (tym razem wg tragedii Szekspira) Makbet w wykonaniu Narodowej Opery Ukrainy w Kijowie.


Festiwalowi towarzyszyć będzie kurs mistrzowski prowadzony przez Artura Rucińskiego, organizowany przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy.


  ______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki  aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand