Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Myślowisko miejskie #9: Filozofia sztuki, czy raczej sztuka filozofii

Gdzie?
Myślowisko miejskie #9: Filozofia sztuki, czy raczej sztuka filozofii

Informacje od Organizatora:
Podczas kolejnego spotkania w ramach cyklu “Myślowisko miejskie” wraz z prof. Moniką Murawską poszukamy odpowiedzi na kilka pytań.


W jaki sposób słowo, w jego rozmaitych zastosowaniach, odnosi się do sztuki, także do sztuki słowa? Czy jest ono w stanie, a jeśli tak, to w jakiej formie, zawrzeć w sobie doznanie związane z dziełem sztuki? Czy komentarz, opis, interpretacja dzieła sztuki ma znaczenie i czy ich w ogóle potrzebujemy? Czy może właśnie, w odniesieniu do sztuki współczesnej, okazują się one niezbędne? Potrzebujemy być może sztuki filozofii; filozofii, która jest sztuką?


Podążając tropem współczesnej filozofii, spróbujemy podczas dyskusji zarysować rozmaite odpowiedzi na te pytania, by skonfrontować ze sobą słowo i obraz, zastanawiając się też nad sensownością lub absurdalnością hierarchizowania tych dwóch rzeczywistości.


O gościni:
Monika Murawska – profesor uczelni, absolwentka filozofii i historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Trzykrotna stypendystka rządu francuskiego, afiliowana w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współpracuje z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych, Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Jagiellońskim. Specjalizuje się w fenomenologii francuskiej i współczesnej filozofii sztuki. Tłumaczka i autorka tekstów naukowych, m.in. “Fenomenologia i jej cień” (2023), “Jean Renoir. Malarz kadrów” (2012), “Filozofowanie z zamkniętymi oczami” (2011), “Problem innego” (2005).


O idei cyklu:
Przestrzeń każdego miasta oferuje rozległą sieć miejsc, umożliwiających mieszkańcom realizację najprzeróżniejszych potrzeb, zarówno tych cielesnych, jak i duchowych. Od piekarni, przez sklepy mięsne, sklepy z odzieżą, ośrodki szkolne i opiekuńcze, miejsca rozrywki i odpoczynku, aż po instytucje kultury, władzy, miejsca pamięci, kościoły… Czy to jednak wszystko, czego potrzebujemy? A miejsca do myślenia?


Myślowisko miejskie zrodziło się z potrzeby rozmowy i dyskusji na tematy ważne, niekiedy trudne i najczęściej wykraczające poza logikę spraw codziennych. Zapraszamy do Młynów Rothera na cykl wydarzeń stanowiących święto myślenia. Będziemy dyskutować o kwestiach, które są istotne w życiu jednostki i zbiorowości. W naszych rozmowach będą przewijać się więc takie tematy, jak miłość, śmierć, życie, wolność, zło, religia, przyroda, społeczeństwo, płeć, moralność, gospodarka, polityka, nauka, sztuka, technologie, wojna, historia itp.


Do udziału w spotkaniach zapraszamy przede wszystkim mieszkanki i mieszkańców, którzy szukają przestrzeni do wymiany myśli, poglądów i spostrzeżeń. Każde spotkanie w ramach cyklu poruszać będzie inny temat. Do współtworzenia wydarzeń zaprosimy nie tylko filozofów, ale także artystów, naukowców, polityków, ekonomistów, dziennikarzy, aktywistów, trenerów, pedagogów, psychologów i aktywistów społecznych.


Gospodarzem naszych spotkań jest filozof – Daniel Roland Sobota, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Absolwent Instytutu Filozofii UMK. Autor kilkudziesięciu artykułów oraz trzech książek. Związany z Bydgoszczą animator kultury teatralnej. Trener UEFA B i zawodnik piłki nożnej.


Spotkanie będzie miało charakter rozmowy prowadzonej przez Daniela Sobotę z Gościnią, który będzie naszym filozoficznym przewodnikiem. Zachęcamy do rozmowy również publiczność – liczymy na to, że aktywnie włączycie się do dyskusji, zadając pytania, odpowiadając, komentując, dzieląc się spostrzeżeniami.


Zapraszamy do Młynów na prawdziwe święto myślenia!


Informacje organizacyjne:
Kiedy? 18.09.2024 r., godz. 18.00
Gdzie? Spichrz Zbożowy, II piętro
Dla kogo? Dla wszystkich
Cena: bezpłatnie
Zapisy: https://bit.ly/4g1jGPo


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand