Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

“PAMIĘTNIK GAPIA” - repremiera książki - spotkanie online

Gdzie?
“PAMIĘTNIK GAPIA” - repremiera książki - spotkanie online

FB MCK i FB KolorOFFon
20 grudnia 2020 / REPREMIERA książki “Pamiętnik Gapia” Zbigniewa Raszewskiego
godz. 16.00 – spotkania online z Emilią Walczak
godz. 17.00 – spotkanie online z prof. dr hab. Magdaleną Raszewską
22 grudnia 2020 początek sprzedaży w bydgoskich księgarniach: Gratka, Skrzynka na bajki
PAMIĘTNIK GAPIA. REEDYCJA
Po 26 latach powraca na rynek wydawniczy legendarny „Pamiętnik gapia” Zbigniewa Raszewskiego! Od pierwszego wydania książki „Pamiętnik gapia. Bydgoszcz, jaką pamiętam z lat 1930–1945” – nieocenionego kompendium wiedzy na temat przedwojennej (i nie tylko!) Bydgoszczy pióra Zbigniewa Raszewskiego – upłynęło już przeszło ćwierć wieku i próżno jej szukać dziś nawet w najlepszych antykwariatach. O tego czasu zmieniło się też wiele – tak w samym języku polskim, jak i w projektowaniu graficznym książek. Bydgoskie Stowarzyszenie Koloroffon, w partnerstwie z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy i Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego, podjęło się karkołomnego zadania: reedycji tej jakże ważnej dla każdego bydgoszczanina pozycji wydawniczej w nowej, uwspółcześnionej formie!
Tuż przed świętami – w niedzielę 20 grudnia – zapraszamy na jej podwójną premierę online. Na początek, o godzinie 16.00, porozmawiamy z odpowiedzialną za stronę językową nowego wydania „Pamiętnika gapia” Emilią Walczak, redaktorką związaną z MCK w Bydgoszczy. Godzinę później, o 17.00, naszym gościem specjalnym będzie zaś córka Zbigniewa Raszewskiego, prof. dr hab. Magdalena Raszewska. Wraz ze znaną i cenioną historyczką teatru, autorką wielu książek i publikacji o tematyce teatralnej przywołamy w pamięci portret jej ojca.
Rozmowy dostępne będą na profilach Stowarzyszenia Koloroffon i MCK na Facebooku:
Zbigniew Raszewski urodził się w 1925 roku w Poznaniu. Dzieciństwo i młodość spędził w Bydgoszczy. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Poznańskim. W latach 1949–51 był asystentem prof. Szweykowskiego. Usunięty z uniwersytetu w latach stalinowskich, od 1952 do końca życia pracował w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Przez 40 lat redagował „Pamiętnik Teatralny”. Był profesorem na Wydziale Wiedzy o Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Autor licznych prac poświęconych historii i teorii teatru. Zmarł w 1992 roku w Warszawie. „Pamiętnik gapia. Bydgoszcz, jaką pamiętam z lat 1930–1945” to zbiór 300 haseł „bydgoskich” ułożonych alfabetycznie. Słowo „gap” nie jest tutaj przejawem żadnej stylizacji, ale raczej próbą określenia własnego stanowiska w obliczu procesów, które wstrząsnęły posadami świata. W pewnej mierze także próbą określenia typowych reakcji: autor tej książki najsilniej reagował na to, co widział. Książka powstała w Warszawie w latach 80. Bydgoszcz widział tam autor „przed oczyma duszy” – jak chętnie mawiał, cytując Hamleta. A widział swoją, z lat 1930–1945.
Od 22.12 książki będą dostępne w cenie 35 zł. w dwóch bydgoskich księgarniach: „Gratka” ul. Jezuicka 24, „Skrzynka na bajki” ul. Marszałka Focha 2. Po ponownym otwarciu instytucji kultury sprzedaż odbywać się będzie także w Miejskim Centrum Kultury i Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Wydawca: Stowarzyszenie Koloroffon
Partnerzy:
Miejskie Centrum Kultury
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Zadanie współfinansowane przez Miasto Bydgoszcz


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand