Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Bydgoska Akademia Sztuki

Gdzie?
Bydgoska Akademia Sztuki

Wykład z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki.
Kulturalna mapa Bydgoszczy. Architektura dla sztuki po 1945 roku
Jubileusz 70-lecia Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy stanowi inspirację dla spotkania, na którym przywołane zostaną „przestrzenie dla sztuki” stworzone w mieście po II wojnie światowej. Kiedy odradzało się w Bydgoszczy życie kulturalne, inicjatorami takich działań, obok muzyków, byli miejscowi plastycy. I jedni, i drudzy przez kilka lat, od 1945 roku współegzystowali w budynku przy ul. Gdańskiej 20 (dawna siedziba Kasynowego Towarzystwa Wypoczynek). W tym obiekcie zaczyna się też historia bydgoskiej szkoły kształcącej od 1945 roku przyszłych plastyków. Na potrzeby kultury adaptowano dawne obiekty, m.in. dawny zespół teatralno-ogródkowy Jakuba Wicherta (ul. Grodzka 14/16) „zamienił się” w Teatr Kameralny. Powstawały też nowe obiekty takie jak Teatr Polski (Al. Mickiewicza 2), otwarty dla widzów w 1949 roku, czy Filharmonia Pomorska (ul. Szwalbego 6), obchodząca rok temu jubileusz powstania – koncert inauguracyjny miał miejsce w 1958 roku. Nie zapomnimy o „Szanownej Jubilatce” – czyli o Galerii Miejskiej BWA, która po wielu latach działalności w Pomorskim Domu Sztuki przeniosła się w 1970 roku do nowoczesnego gmachu, o którym pisano, że jest „najobszerniejszym pawilonem w Polsce” (ul. Gdańska 20).
Agnieszka Wysocka, historyczka sztuki, wykładowczyni UKW w Bydgoszczy, pracowniczka KPCK w Bydgoszczy (Pracownia Dziedzictwa Kulturowego), bada historię architektury XIX i XX wieku, autorka publikacji naukowych i popularno-naukowych.


______________________
Kalendarz wydarzeń
    odbywających się w     Bydgoszczy     miej zawsze pod ręką dzięki    aplikacji mobilnej    (Android i iOS).    
______________________  
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres     wydarzenia@visitbydgoszcz.pl      
______________________  
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand