Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Wernisaż wystawy malarstwa Jana Szczepkowskiego

Gdzie?
Wernisaż wystawy malarstwa Jana Szczepkowskiego

"Artes Liberales" – wernisaż wystawy malarstwa Jana Szczepkowskiego
Marcin Krajewski o twórczości Jana Szczepkowskiego:
Najnowsze obrazy artysty przepełnione są hermetyczną symboliką i licznymi odniesieniami do historii, tradycji, filozofii i dziejów sztuki. Pojawia się w nich niespotykany dotąd autotematyzm. Wszechobecny dotychczas erotyzm, teraz ujawnia się jedynie na marginaliach i w didaskaliach. W swoim najnowszym cyklu, Jan Szczepkowski snuje rozważania na temat miejsca, roli i posłannictwa artysty / twórcy w nowoczesnym świecie. Filozofowie, Pianiści, Arystokraci Myśli, Poeci i Astronomowie – przedstawiciele współczesnych Artes Liberales, pędzą na bezgłowych koniach, a cel ich podróży pozostaje zagadką. Myśliciele o stoickim usposobieniu, geniusze stwarzający nową rzeczywistością pracą swych umysłów i dłoni - pozostają bezradni, gdy unosi ich prąd historii.. Los jest ślepy. Jak my wszyscy, odgrywają oni swoje role w Teatrze Świata i nigdy nie poznają scenariusza w całości. Scena i widownia, świat realny i świat wykreowany na zawsze pozostaną oddzielone od siebie gęsto udrapowaną, zapraszająco uchyloną „Nieruchomą kurtyną”.
Wstęp Wolny


Jan Szczepkowski
Artysta malarz. Urodził się siódmego lipca 1975 roku w Sanoku, gdzie obecnie mieszka i pracuje. Pochodzi z rodziny o silnych tradycjach artystycznych (najbardziej znanym przodkiem artysty jest z pewnością jego imiennik, jeden z najsłynniejszych przedwojennych rzeźbiarzy polskiego okresu art déco). W 2003 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, uzyskując dyplom z malarstwa w pracowni profesora Jacka Waltosia. Zajmuje się malarstwem pracą pedagogiczną oraz konserwacją zabytków.
W latach1990-1995 uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie, na Kierunku: Formy Użytkowe. W latach1998-2003 studiował na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, na Wydział Malarstwa, w pracowniach: malarstwa prof. Jacka Waltosia (dyplom) i prof. Grzegorza Bednarskiego, rysunku prof. Janusza Orbitowskiego oraz drzeworytu prof. Zbigniewa Lutomskiego. Zajmuje się malarstwem, pracą pedagogiczną oraz konserwacją zabytków.
Jan Szczepkowski jest laureatem wielu nagród artystycznych: „Jesienne Konfrontacje”, Rzeszów 2013, – Nagroda Dyrektora BWA Rzeszów;11 Biennale Plastyki Krośnieńskiej, BWA Krosno 2011 – Drugie miejsce; "Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku 2009", Rzeszów 2009 – Pierwsze miejsce; nagroda Marszałka Województwa Podkarpackiego; Triennale Malarstwa Srebrny Czworokąt, Przemyśl 2009 – Nagroda Prezydenta Przemyśla.
Artysta brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno w kraju jak i za granicą.


 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand