Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Taniec orientalny - występ brazylijskiej tancerki Anny Luisy Cabral

Gdzie?
Taniec orientalny - występ brazylijskiej tancerki Anny Luisy Cabral

Anna Luisa Cabral, brazylijska aktorka i tancerka orientalna, urodziła się w 1981 roku w Rio de Janeiro. Od najmłodszych lat uczy się tańca klasycznego w Szkole Tańca Maria Emilia. Wykonuje pierwsze role m.in. w baletach „Dziadek do orzechów” czy „Don Kichot”, doskonaląc jednocześnie tańce hiszpańskie, takie jak flamenco i sevillana. W wieku 16 lat rozpoczyna naukę tańca brzucha, którym pasjonuje się do dziś. Przez wiele lat doskonali się pod kierunkiem wybitnych profesorów, znajdując własny styl, który przypomina styl znanej brazylijskiej tancerki Patricii Passo.
W 2011 roku Anna Luisa Cabral zostaje zaproszona na wielomiesięczne występy do Turcji i Kapadocji. Tam fascynuje się tańcem Cyganów i Derwiszów. Wraca do Turcji jeszcze w 2012 i 2013 roku, aby dogłębnie poznać technikę Derwiszów, ich muzykę i obrządek „sufi” oraz filozofię pokoju „non violence”.
W 2013 roku w Pradze poznaje słynnego egipskiego profesora, z którym zgłębia „Tanoura”, taniec egipskich Derwiszów. Występuje na festiwalach w wielu krajach na świecie. Aktorstwo studiuje w szkołach prywatnych, a w latach 2003-2005 – w słynnej Szkole Teatralnej Martins Penna w Rio de Janeiro. W latach 2009-2011 na  Uniwersytecie Federalnym w Rio de Janeiro studiuje teorię teatru oraz robi specjalizację jako klaun, co wykorzystuje w organizowanych w szpitalach spektaklach dla chorych dzieci.
Od 2015 roku Anna Luisa Cabral mieszka w Paryżu. W tym samym roku występuje w ramach Festiwalu Teatralnego w Avignon w sztuce „Tolerancja”, której jest współautorem. Tematem sztuki w formie monologu jest walka o niezależność Algierii w latach pięćdziesiątych, refleksja na temat wojny i tolerancji. W 2016 roku, również na Festiwalu Teatralnym w Avignon, występuje z dużym sukcesem w sztuce Raphaela Janeiro „Życie jest piękne”. Anna Luisa Cabral współpracuje także z wieloma malarzami, będąc ich inspiracją jako model.
EUROPEJSKIE SPOTKANIA ARTYSTYCZNE - inicjatorka i dyrektorka artystyczna prof. dr Barbara Marcinkowska, koordynatorka i tłumaczka Barbara Kozber, organizator Fundacja Kalejdoskop Kultury, współorganizatorzy Miejskie Centrum Kultury, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Akademia Muzyczna w Bydgoszczy
Wstęp Wolny

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand